Rybożerny dinozaur odkryty w Australii

W Australii odkryto kości dinozaura, należącego do tajemniczej rodziny spinozaurów, rybożernych olbrzymów, których skamieniałości rozsiane są po wszystkich kontynentach - informuje serwis Discovery News.

Budowa szczęk i kształt zębów spinozaurów, a także wysoko osadzone nozdrza sugerują, że zwierzęta te mogły polować na ryby. Ponadto, w ich zębach stwierdzono poziom izotopów tlenu charakterystyczny dla zwierząt prowadzących ziemnowodny tryb życia.

Niestety, niewiele więcej wiadomo na temat diety i trybu życia tych olbrzymów, dorastających do 17 metrów długości.

W australijskim stanie Victoria, w pobliżu miejscowości Cape Otway, paleontolodzy australijscy natknęli się na kości spinozaura. Znaleziono jedynie kręgi szyjne. Na ich podstawie udało się ogólnie zaklasyfikować znalezisko do rodziny spinozaurów.

Zdaniem badaczy dinozaur mierzył dwa-trzy metry długości i żył około 105 mln lat temu we wczesnym okresie kredowym.

Wcześniej skamieniałości spinozaurów były znane z Europy, Afryki i Ameryki Południowej. Znalezisko australijskie potwierdza, że dinozaury te były rozprzestrzenione na całym globie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.