Rytualny grób psa sprzed 8 tys. lat

Archeolodzy odnaleźli na stanowisku w Portugalii rytualny pochówek psa sprzed 8000 lat. Jest to najstarsze znalezisko tego typu w południowej części Europy - informuje serwis internetowy Portugal News.

Odkrycia dokonał zespół archeologów z Uniwersytetu Lizbońskiego oraz hiszpańskiego Uniwersytetu Kantabryjskiego prowadzący wykopaliska na stanowisku w pobliżu miasta Alcacer do Sal, położonego w dystrykcie Setubal w południowej Portugalii.

Jak poinformowała Mariana Diniz, kierująca pracami zespołu naukowców, grób psa sprzed 8000 lat jest najstarszym znaleziskiem tego typu w południowej części Europy.

W przeciwieństwie do terenów położonych w północnej części Europy, w Europie Południowej nie odnajdywano dotąd śladów z odległej przeszłości, wskazujących na szczególne traktowanie przez człowieka psów wśród innych udomowionych zwierząt.

Grób psa odkryty w Portugalii wyraźnie wskazuje, że zwierzę było zakopane w ziemi ze szczególną troską, a jego pochówek miał wręcz rytualny charakter.

Znalezisko dowodzi, że ludzka społeczność zamieszkująca 8000 lat temu okolicę udomowiła psy, zwierzęta pełniące nie tylko praktyczną, ale i symboliczną rolę w życiu człowieka.

Zespół specjalistów z Narodowego Muzeum Archeologii w Lizbonie został wysłany na stanowisko, a jego zadaniem jest utrwalenie i wydobycie w całości grobu wraz ze szczątkami.

Po koniecznych zabiegach konserwacyjnych znalezisko będzie prezentowane jako muzealny eksponat.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama