Archeolodzy odnaleźli na stanowisku w Portugalii rytualny pochówek psa sprzed 8000 lat. Jest to najstarsze znalezisko tego typu w południowej części Europy - informuje serwis internetowy Portugal News.
Odkrycia dokonał zespół archeologów z Uniwersytetu Lizbońskiego oraz hiszpańskiego Uniwersytetu Kantabryjskiego prowadzący wykopaliska na stanowisku w pobliżu miasta Alcacer do Sal, położonego w dystrykcie Setubal w południowej Portugalii.
Jak poinformowała Mariana Diniz, kierująca pracami zespołu naukowców, grób psa sprzed 8000 lat jest najstarszym znaleziskiem tego typu w południowej części Europy.
W przeciwieństwie do terenów położonych w północnej części Europy, w Europie Południowej nie odnajdywano dotąd śladów z odległej przeszłości, wskazujących na szczególne traktowanie przez człowieka psów wśród innych udomowionych zwierząt.
Grób psa odkryty w Portugalii wyraźnie wskazuje, że zwierzę było zakopane w ziemi ze szczególną troską, a jego pochówek miał wręcz rytualny charakter.
Znalezisko dowodzi, że ludzka społeczność zamieszkująca 8000 lat temu okolicę udomowiła psy, zwierzęta pełniące nie tylko praktyczną, ale i symboliczną rolę w życiu człowieka.
Zespół specjalistów z Narodowego Muzeum Archeologii w Lizbonie został wysłany na stanowisko, a jego zadaniem jest utrwalenie i wydobycie w całości grobu wraz ze szczątkami.
Po koniecznych zabiegach konserwacyjnych znalezisko będzie prezentowane jako muzealny eksponat.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.