Europejsko-amerykańska sonda Solar Orbiter przesłała wysokiej rozdzielczości, najszersze jak dotąd ujęcie Słońca, stworzone z 200 fotografii. Doskonale widać na nim zachowanie korony.
Jak podała ESA, działająca już pięć lat sonda Solar Orbiter przesłała wyjątkowe zdjęcie, które w wysokiej rozdzielczości i szerokim ujęciu pokazuje naszą dzienną gwiazdę. Na wykonanej w ultrafiolecie fotografii doskonale widać szczegóły zjawisk zachodzących w słonecznej koronie, takich jak pętle koronalne czy protuberancje.
Wybrane miejsca można powiększyć, aby przyjrzeć im się z bliska.
Eksperci obsługujący próbnik podkreślają, ze uzyskanie fotografii było niemałym wyzwaniem. W marcu tego roku, z odległości około 77 milionów kilometrów od Słońca, sonda została ustawiona tak, aby mogła pokazać jego różne obszary. W każdym z wybranych kierunków instrument Extreme Ultraviolet Imager (EUI) wykonał sześć zdjęć w wysokiej rozdzielczości oraz dwa ujęcia szerokokątne. Ostateczna fotografia to efekt złożenia aż 200 pojedynczych zdjęć.
"Słońce wygląda jak ciepła, żółta kula, której powierzchnia pokryta jest świecącymi, splątanymi włóknami. Żółta poświata sięga aż po krawędzie obrazu, przy czym niektóre obszary są jaśniejsze od innych. Wiele jasnych, żółtych łuków wychodzi z szerokiego pasa wokół równika Słońca. Na wysokości południowego bieguna wyraźnie wyróżnia się ciemniejszy obszar ciągnący się mniej więcej poziomo. Jasne łuki oraz nieco ciemniejszą materię można także dostrzec wokół krawędzi Słońca" - fotografię opisują eksperci.
Marek Matacz
mat/ zan/
Odkrycie przemawia za większymi szansami na istnienie w przeszłości życia na Czerwonej Planecie.
To pierwsze tak silne dowody na istnienie planety na orbicie biegunowej układzie podwójnym.
Wskazują one na wulkaniczną przeszłość planety, co ma ogromne znaczenie dla poszukiwań śladów życia.
Mogłoby to rozwiązać jedną z głównych kosmologicznych zagadek.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.