W Rzymie zaprezentowano odkryty w Bibliotece Watykańskiej jedyny na świecie rękopis Etyki Barucha Spinozy, a zatem najważniejszego dzieła tego XVII -wiecznego filozofa.
Rękopis jest kopią sporządzoną przez przyjaciela Spinozy Pietera van Genta w 1775 r., czyli na dwa lata przed śmiercią. Jego odkrycie ma ogromne znaczenie dla naukowców. Do tej pory Etyka Spinozy była znana jedynie z pośmiertnego wydania, w którym edytor bez wiedzy autora naniósł stylistyczne poprawki. Dzięki watykańskiemu odkryciu Etykę będzie można poznać w łacińskim oryginale, tak jak ją Spinoza napisał.
Rękopis dotarł do Watykanu za pośrednictwem słynnego duńskiego anatoma i geologa Nielsa Stensena, który po nawróceniu na katolicyzm przekazał Etykę Inkwizycji. Z jej archiwów w roku 1922 trafiła do Biblioteki Watykańskiej i od tej pory była dostępna dla naukowców. Jej odkrycie nie ma zatem charakteru materialnego. Ów rękopis od dawna istniał w zbiorach watykańskich. Aż do czerwca bieżącego roku nie zdawano sobie jednak sprawy z jego wartości. Zdaniem dyrektora działu rękopisów Biblioteki Watykańskiej takich przypadków jest dużo więcej. Wynikają one z faktu, że historycy coraz rzadziej zaglądają do archiwów i bibliotek. Wolą pracować z elektronicznymi kopiami. Te jednak obejmują na razie bardzo skromną część zasobów najbogatszych bibliotek – podkreślił prof. Paolo Vian.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.