Gorączka złota po portugalsku

Kanadyjskie i australijskie firmy wydobywcze rozpoczną w listopadzie br. pierwsze odwierty w złożach złota w południowej Portugalii. Zasobne w kruszec obszary znajdują się w okolicach miast Evora i Montemor-o-Novo, w regionie Alentejo - podały portugalskie media.

Jak dowiedział się dziennik "Jornal de Negocios", głównym inwestorem na terenie nowych złóż złota w Portugalii jest kanadyjski koncern Colt Resources. "Prace wydobywcze w regionie Alentejo prowadzić będzie niebawem również firma z Australii" - ujawniła lizbońska gazeta.

Colt Resources rozpocznie eksploatację kruszca w kilku miejscach południowej Portugalii wkrótce po zawarciu umowy z ministerstwem gospodarki. Obie strony mają podpisać ten dokument już 2 listopada br.

"Zawarte porozumienie pozwoli nam nie tylko eksploatować kilka złóż złota w Alentejo, ale także na dalsze prace poszukiwawcze na terenie całej Portugalii" - poinformował Jorge Valente, prezes zależnej od Colt Resources spółki Eurocolt.

Rozpoczęcie eksploatacji złóż przez Kanadyjczyków będzie oznaczać wznowienie prac przy wydobyciu złota w Portugalii. Zostały one zakończone w 1992 r. w związku z badaniami wskazującymi na wyczerpanie się złóż w pięciu działających w tym kraju kopalniach. Te funkcjonowały głównie na północy Portugalii.

W ocenie północnoamerykańskich ekspertów, Portugalia w dalszym ciągu jest zasobna w złoto. Szacuje się, że w ciągu dekady wartość eksportu tego kruszca może tam wynieść nawet 280 mln euro.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama