W USA rozpoczynają się testy kliniczne na ludziach eksperymentalnej kanadyjskiej szczepionki przeciwko eboli, z powodzeniem przetestowanej już na naczelnych - poinformowała w poniedziałek minister zdrowia Kanady Rona Ambrose.
Szczepionka, opracowana przez kanadyjskich naukowców z National Microbiology Laboratory, ma być testowana na zdrowych osobach, by ustalić ewentualne efekty uboczne i określić właściwe dawki. "Kanadyjska szczepionka daje wielką nadzieję i jest bardzo obiecująca, ponieważ okazała się w 100 procentach skuteczna w zapobieganiu szerzeniu się wirusa eboli, kiedy przetestowano ją na zwierzętach" - podkreśliła Ambrose.
Badania przeprowadzone na naczelnych wykazały, że kanadyjska szczepionka zapobiega zakażeniu się wirusem, a podana wkrótce po kontakcie z wirusem zwiększa szanse przeżycia zarażonego organizmu.
Licencję na tę szczepionkę ma niewielka amerykańska firma NewLink Genetics; testy na ludziach mają się rozpocząć w laboratorium w stanie Maryland. Według Ambrose rezultaty są oczekiwane w grudniu.
Firma NewLinik Genetics zapowiedziała w tym miesiącu, że co najmniej pięć testów tej szczepionki, znanej jako VSV-EBOV, rozpocznie się wkrótce w USA, Niemczech, Szwajcarii i w jednym z krajów afrykańskich, w którym nie ma epidemii eboli.
Trzeba dbać o jego higienę. Mózg lubi ludzi, lubi interakcje. Kino, teatr, spotkania...
Zdolność ta może więc być genetycznie wpisana do ludzkiego mózgu.
Znajdziemy też diament marmaroski, legendarny haczetyn czy toksyczny arsenopiryt.
Badaczki z UŚ opracowały biologiczny preparat do oczyszczania ścieków z leków i fenoli.
Ponad 14 milionów dzieci pozostało całkowicie niezaszczepionych w 2024 roku.