Ponad 500 dzieci jest wśród 2700 przypadków cholery, które zgłoszono w Sudanie w stanie Biały Nil tylko pomiędzy 1 stycznia a 24 lutego 2025 r.
Wybuch epidemii zabił już co najmniej 65 osób, w tym dziesięcioro dzieci i istnieje zagrożenie rozprzestrzeniania się choroby.
Do rozwoju epidemii przyczyniła się poważna przerwa w dostawie prądu, po atakach na elektrownie jakie miały miejsce 16 lutego, co zakłóciło dostawy wody w miejscowościach Kosti i Rabak w stanie Biały Nil. Wiele rodzina zostało zmuszonych do czerpania zanieczyszczonej wody z rzeki Biały Nil.
Brak lub ograniczony dostęp do bezpiecznej i czystej wody w połączeniu ze znacznym spadkiem wskaźników szczepień jeszcze bardziej pogarszają sytuację i zwiększają ryzyko cholery, zwłaszcza w przeludnionych miejscach przesiedleń i obozach w ośrodkach miejskich.
W stanie Biały Nil przebywa około ponad milion osób, w tym 650 tys. osób wewnętrznie przesiedlonych, oraz ponad 400 tys. uchodźców.
Przemieszczanie się ludności na granicy z Sudanem Południowym stwarza dodatkowe wyzwania w kontrolowaniu epidemii.
Cholera jest szczególnym zagrożeniem dla dzieci i może być okazać śmiertelna nawet w ciągu kilku godzin, jeśli nie zostanie szybko wdrożone leczenie.
UNICEF wskazuje, iż niszczenie krytycznej infrastruktury humanitarnej „nie pozostawia żadnego dziecka bezpiecznym w tej wojnie, a „jeśli dzieciom odmówi się dostępu do czystej wody, usług higienicznych i sanitarnych, a także informacji na temat zapobiegania rozprzestrzenianiu się cholery, epidemia niestety będzie się utrzymywać” - zwraca uwagę Sheldon Yett, reprezentant organizacji w Sudanie.
W Kosti, gdzie potencjalnie zagrożonych jest ws. szacunków prawie 300 tys. dzieci, UNICEF dostarczył paliwo i środki chemiczne do uzdatniania wody, aby wesprzeć działanie głównej oczyszczalni wody, zapewniając dostęp do bezpiecznej wody pitnej dla około 150 000 osób.
Dostarczana jest również woda, środki sanitarne i środki higieniczne.
21 lutego sudańskie Ministerstwo Zdrowia oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF rozpoczęły sześciodniową kampanię szczepień przeciwko cholerze w miejscowościach Kosti i Rabak w Białym Nilu.
Celem jest dotarcie do ponad miliona osób z doustnymi szczepionkami przeciwko cholerze. Dostarczono również zestawy do leczenia cholery oraz przeprowadzono szkolenia pracowników służby zdrowia publicznego w zakresie kontroli zapobiegania zakażeniom w celu monitorowania sytuacji na miejscu.
W Sudanie krajowy wskaźnik szczepień spadł z 85 procent przed wybuchem wojny do około obecnie 50 procent. W strefach aktywnego konfliktu wskaźniki szczepień wynoszą średnio 30 procent, co jest krytycznie niskim wskaźnikiem.
Od początku epidemii cholery, oficjalnie ogłoszonej 12 sierpnia 2024 r., zgłoszono ponad 55 000 przypadków i ponad 1500 zgonów w 12 z 18 stanów w Sudanie.
W odpowiedzi na wybuch epidemii cholery w Sudanie, UNICEF dostarczył ponad 13,7 mln dawek doustnych szczepionek przeciwko cholerze od 2023 r., w tym ponad 9,2 mln dawek w 2024 r. i prawie 1,6 mln dawek w 2025 r.
Opracowano je z pomocą ochotnika, który w czasie swojego życia został ugryziony kilkaset razy.
Ok. 2,1 mln. nigeryjskich dzieci nie otrzymało ani jednej rutynowej dawki szczepień ochronnych.
NASA poinformowała o nowych wynikach badań z misji kosmicznej Juno.
Otyłość dziecięca stanowi coraz większe wyzwanie na całym świecie.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.