Obserwacje poczynione teleskopem Jamesa Webba zmuszają do korekty naukowych teorii.
Krążący wokół Saturna Tytan to drugi co do wielkości księżyc Układu Słonecznego i jedyny w całym systemie pokryty gęstą atmosferą. W tym naturalnym laboratorium w różnorodne reakcje wchodzi metan. Obserwacje Tytana mogą pomóc naukowcom w badaniach dalekich planet.
Ziemia i Mars Obie wzajemnie wpływają na siebie grawitacyjnie.
Dwóch kosmologów z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego poczyniło dalsze postępy w rozwijaniu nowej matematycznej metody służącej zrozumieniu Wielkiego Wybuchu. Jak zaznacza komunikat wydany przez tę instytucję, chodzi o zgłębienie kwestii praw fizyki w pierwszych momentach istnienia Wszechświata.
Jak naukowcy mogli się tak pomylić?
Dzięki zbudowanej przez NASA sondzie Juno udało się po raz pierwszy zmierzyć na miejscu ilość tlenu w atmosferze Europy - jednego z największych księżyców Jowisza. Tlen to jeden z kluczowych pierwiastków dla życia.
Automatyczna bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1, wchodząca w przestrzeń międzygwiazdową na obrzeżach Układu Słonecznego, nadal ma problem z komunikacją z Ziemią. Inżynierowie NASA nie mogą sobie z tym poradzić od kilku miesięcy.
Według astronomów szanse na to, że asteroida Apophis zderzy się z inną i skieruje się w stronę Ziemi, są zerowe. Badacze twierdzą tak po analizie trajektorii 1,3 miliona kosmicznych skał.
Najnowsze obserwacje przy pomocy Teleskopu Webba sugerują, że to małe galaktyki wyprodukowały niezbędne ilości energetycznego promieniowania, aby dokonać powtórnej jonizacji materii we Wszechświecie - informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
Trzy nowe księżyce w Układzie Słonecznym odkryli amerykańscy naukowcy. Dwa krążą wokół Neptuna, jeden porusza się wokół Urana. Liczba znanych naturalnych satelitów Neptuna wzrosła więc do 16, a Urana - do 28.