Blazary są ciałami niebieskimi, które mimo wielu lat obserwacji nie do końca pojmujemy.
To może podważyć teorię Wielkiego Wybuchu.
Badacze opracowali nowy model geologii zewnętrznej warstwy planety Wenus (skorupy) - poinformowała NASA. Za kilka lat będzie można sprawdzić poprawność modelu przy pomocy sond kosmicznych szykowanych do lotu do tej planety.
Nowe kosmiczne obserwatorium podczerwone rozpoczęło obserwacje naukowe - poinformowała NASA. Chodzi o teleskop SPHEREx, którego zadaniem będzie fotografowanie całego nieba.
Dwa satelity europejskiej misji Proba-3 weszły w formację ustawioną z submilimetrową dokładnością. System ma za zadanie przetestować właśnie tego typu manewry w kosmosie oraz umożliwić wyjątkowe obserwacje korony słonecznej.
Zbudowany przez ESA próbnik Gaia wykrył w Drodze Mlecznej zaskakującą rodzinę ponad tysiąca młodych gwiazd, która ucieka z miejsca swojego powstania. Odkrycie nie byłoby możliwe bez europejskiego kosmicznego teleskopu.
NASA poinformowała o nowych wynikach badań z misji kosmicznej Juno.
Zimne superziemie są powszechne w układach planetarnych: występują w co trzecim systemie wokół gwiazd Drogi Mlecznej - wynika z badań, w których brali udział naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Europejsko-amerykańska sonda Solar Orbiter przesłała wysokiej rozdzielczości, najszersze jak dotąd ujęcie Słońca, stworzone z 200 fotografii. Doskonale widać na nim zachowanie korony.
Minęło 35 lat od wystrzelenia Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Instrument zrewolucjonizował astronomię. Zapotrzebowanie na jego czas obserwacyjny wciąż jest ogromne, co czyni Hubble'a jednym z najbardziej pożądanych obserwatoriów na świecie.