Chińskie owady w Baltyku

Podobne gatunki owadów odnaleziono w bursztynie sprzed 40-50 mln lat z Chin i z obszaru nadbałtyckiego - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".

Obszar nadbałtycki leży w odległości prawie 10 tys. km od chińskiego miasta Fushun. W obu rejonach występują duże ilości bursztynów, w których uwięzione zostały owady sprzed milionów lat. Bursztyn z regionu Fushun jest o 10 mln starszy od bałtyckiego.

Około 40-50 mln lat temu Europa była oddzielona od Azji przesmykiem Turgaj. Uważano, że ten szeroki przestwór słonej wody był poważną przeszkodą dla migracji organizmów żywych pomiędzy dwoma kontynentami. A zatem duże podobieństwo owadów pomiędzy Bałtykiem a Chinami stanowiło niespodziankę dla naukowców.

Międzynarodowy zespół badaczy, w tym z Polski, rozpoczął projekt badań porównujących gatunki owadów z regionu Bałtyku i z Chin. Naukowcy zajmują się obecnie analizą około trzech tys. kawałków bursztynu.

Jak dotąd zidentyfikowano pajęczaki i owady z ponad 80 rodzin. Jak zapewniają naukowcy, jest to tylko próbka tej drobnej fauny, która zamieszkiwała wschodnią Azję 53 mln lat temu.

Oprócz złóż bursztynu w Indiach, region Fushun jest jedynym znaczącym miejscem w Azji, gdzie znajduje się bursztyn.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg