Starożytne miejsca pochówku odkryte w Chinach

Chińscy archeolodzy odsłonili 93 starożytne grobowce z okresu 475 r. p.n.e. - 220 r. n.e. na stanowisku we wschodnich Chinach - informuje serwis internetowy People's Daily Online.

Odkrycia starożytnych miejsc pochówku dokonano na stanowisku archeologicznym Zhangduo, położonym w okręgu Neiqiu koło miasta Xingtai, w prowincji Hebei w północno-wschodniej części kraju.

Odnalezione grobowce pochodzą z okresu od początku Epoki Walczących Królestw (475-221 r. p.n.e.) do końca panowania Dynastii Han (206 r. p.n.e. - 220 r. n.e.).

Naukowcy podzielili znalezisko na stanowisku na dwie części - Cmentarz Pierwszy z 42 miejscami pochówku oraz Cmentarz Drugi zawierający 51 grobowców.

Grobowce z epoki Walczących Królestw zwykle mają cechy grobów kominowych, w których składano szczątki zmarłych ułożone w pozycji na boku z podkurczonymi nogami, a wyposażenie grobów w przedmioty ofiarne było bardzo skromne.

Archeolodzy odnaleźli tylko w niektórych grobach z tego okresu gliniane trójnogi, dzbany, miski i talerze.

W czasach Dynastii Han stosowano dwa rodzaje pochówku zmarłych - w ziemnych grobach szybowych oraz w grobowcach komorowych zbudowanych z cegieł. W wielu przypadkach groby były otoczone ceglanym murem i zasłonięte drewnianymi pokrywami.

W ziemnych grobach szybowych jako dary ofiarne składane były liczne dzbany, puchary i miseczki, umieszczane zwykle obok głowy zmarłej osoby.

W grobowcach komorowych z czasów Dynastii Han zestaw przedmiotów ofiarnych składał się zwykle z trójnogów, garnków, skrzynek i dzbanów, a w niektórych grobowcach odnaleziono także posążki i misy.

Zespół archeologów z Miejskiego Biura Zarządzania Reliktami Kultury w Xingtai odkrył w 2009 roku na stanowisku Zhangduo 104 miejsca pochówku z tego samego okresu historii Chin.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg