Nadzieja dla chorych na jaskrę

Małoinwazyjne implanty jaskrowe wszczepiono sześciu chorującym na jaskrę pacjentom Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - podała we wtorek placówka.

"Implant jaskrowy wszczepia się od zewnątrz, tym samym nie musimy wykonywać czynności wewnątrz gałki ocznej. Jest metodą bezpieczną, ponieważ implant jest wprowadzany przez mały, półmilimetrowy tunel śródtwardówkowy" - powiedziała prof. Ewa Mrukwa-Kominek, która wraz z zespołem przeprowadziła zabiegi.

Zabieg ten jest traktowany jako miniinwazyjna chirurgia jaskry, co oznacza zmniejszenie ryzyka ciężkich powikłań, które mogą wystąpić w tradycyjnej, manualnej chirurgii jaskry.

Zastosowany implant Preserflo MicroShunt, jako jedyny implant jaskrowy dostępny na rynku, jest wykonany z niezwykle biokompatybilnego materiału, który od ponad 20 lat jest z powodzeniem stosowany do pokrywania stentów stosowanych w zabiegach kardiologicznych.

Wszczepienie implantów jaskrowych jest możliwe w ramach dwóch procedur finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kolejne wszczepienia w katowickim szpitalu są planowane jeszcze w tym roku.

Upraszając: jaskra spowodowana jest nadmiernym ciśnieniem w gałce ocznej. Sytuacja taka niszczy nerw wzrokowy. Implant pozwala zmniejszyć ciśnienie w oku, a tym samym hamuje chorobowy proces.

Anna Gumułka/red.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDYCYNA, NAUKA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg