Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 3211 osób, zmarło 29 chorych - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto ponad 1,261 mln przypadków COVID-19. Zmarło ponad 27 tys. chorych.
W Kalifornii niektórzy zamożni pacjenci oferują pieniądze, by znaleźć się wśród pierwszych osób, które otrzymają szczepionkę. Priorytetowy dostęp mają do niej obecnie w tym stanie jedynie pracownicy służby zdrowia.
Ponad 50 proc. pracowników Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zgłosiło się do szczepień przeciwko COVID-19. Wyczekiwane szczepionki nie rozwiążą jednak w krótkim czasie problemów szpitali - powiedział PAP dyrektor tej lecznicy Marcin Jędrychowski.
W Szwecji spada zaufanie do głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella oraz Urzędu Zdrowia Publicznego. Król Karol XVI Gustaw stwierdził: "zawiedliśmy, mamy wielu zmarłych", odnosząc się do szwedzkiej strategii walki z koronawirusem.
W związku z dramatycznym rozwojem epidemii koronawirusa rząd Niemiec od środy zamknął życie publiczne, ordynując krajowi kwarantannę, która potrwa do 10 stycznia. Ten twardy lockdown będzie miał wpływ na wszystkie dziedziny życia, w tym handel detaliczny i szkoły.
Z powodu trudności logistycznych jedna piąta światowej populacji może nie mieć dostępu do szczepionki przeciwko COVID-19 przynajmniej do roku 2022 - ostrzegają eksperci na łamach pisma "BMJ".
Szczepionka na COVID-19, tak samo jak inne, może uczulać alergików, którzy w przeszłości mieli anafilaksję. Takich osób jest jednak mało - powiedziała PAP alergolog prof. Ewa Czarnobilska. Według niej lekarze przed jej podaniem powinni znać jej dokładny skład.
Być może już w lutym w Polsce rozpoczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jeśli chcemy się uporać z koronawirusem jak najszybciej, to niezależnie od szczepień powinniśmy podnosić kulturę epidemiczną i zdrowotną - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
W optymistycznym wariancie, aby osiągnąć go do końca września, trzeba by przez 270 dni zaszczepić ponad 19 mln Polaków.
Nad algorytmem, który na podstawie cech stylistycznych tekstu informacyjnego wykryje, czy jest on fałszywy lub zmanipulowany, pracuje dr inż. Piotr Przybyła z PAN. Jego zespół chce w ten sposób nie tylko wykrywać fake newsy, ale też boty w mediach społecznościowych.