Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Aby lepiej chronić zdrowie polskich wcześniaków, trzeba rozszerzyć program profilaktyki zakażeń wirusem RS na dzieci urodzone między 28. a 32. tygodniem ciąży - przekonują eksperci na kilka dni przed Światowym Dniem Wcześniaka, który przypada 17 listopada.
Rozszerzoną, trójwymiarową transplantację narządów szyi przeprowadzono u 63-letniego pacjenta o w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Przeszczep przywraca mu możliwość normalnego oddychania, jedzenia i mówienia.
Łuszczyca jest niezakaźną chorobą zapalną, która powoduje zmiany nie tylko na skórze, ale też w całym organizmie - przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Chorego na Łuszczycę, który przypada 29 października.
Małże - a właściwie wytwarzana przez nie substancja, dzięki której przyczepiają się do skał - zainspirowała naukowców. Pracują nad hydrożelem, który naśladuje jej właściwości. W przyszłości pomoże on w drukowaniu tkanek w technologii 3D lub sklejaniu tkanek.
Zmiana czasu nie stanowi zagrożenia zdrowia, choć u części ludzi powoduje spory dyskomfort - mówią eksperci w rozmowie z PAP. Zamiast dwa razy w roku przestawiać swoje cykle dobowe o godzinę - lepiej naturalnie synchronizować się z tym, co dzieje się na zewnątrz.
Na wypalenie zawodowe najbardziej narażeni są tzw. zawodowi pomagacze, czyli osoby stale udzielające pomocy innym, jak pracownicy medyczni oraz bliscy przewlekle chorych - alarmowali we wtorek eksperci podczas VI Warszawskiego Forum Psychiatrii Środowiskowej w Warszawie.
Polski innowacyjny lek na astmę i inne choroby płuc wchodzi w fazę badań klinicznych, tj. na ludziach - poinformowali eksperci na konferencji prasowej w poniedziałek w Warszawie. Jeszcze w tym tygodniu otrzyma go pierwszy pacjent - zaznaczyli.
Problem niewydolności serca dotyczy obecnie około miliona Polaków. Rocznie z powodu niewydolności serca umiera w Polsce około 60 tys. osób - mówił podczas konferencji Kardiologia 2017 prof. Piotr Ponikowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Łódzcy naukowcy pracują nad stworzeniem uniwersalnego testu służącego do przewidywania powikłań po radioterapii w leczeniu onkologicznym. Test będzie oparty na biologicznych wskaźnikach - pokazujących, jak komórki pacjenta reagują na dawkę promieniowania. Pozwolą na personalizację radioterapii i zmniejszenie działań niepożądanych.
To prawda, że dieta niskokaloryczna może nawet cofnąć cukrzycę typu 2. Jednak problem w tym, że w praktyce trudno ją zastosować - powiedział PAP prof. Kamlesh Khunti z University of Leicester.