Zakaz obcinania płetw rekinom

KE zaproponowała wprowadzenie całkowitego zakazu obcinania płetw rekinom podczas połowów na morzu. Ma to zapewnić lepszą ochronę tych ryb i ułatwić unijne kontrole - oświadczyła unijna komisarz ds. rybołówstwa Maria Damanaki.

Chodzi o stosowaną często przez rybaków praktykę obcinania płetw złowionym rekinom - wyjaśnia Komisja Europejska w komunikacie. Płetwy są obcinane od razu na pokładzie statku, zazwyczaj żywym rybom, a reszta wrzucana jest z powrotem do wody.

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN), co roku na świecie odcina się płetwy milionom rekinów. "To przerażający zwyczaj" - oceniła Damanaki.

Propozycję KE musi jeszcze przyjąć Parlament Europejski i państwa członkowskie. Zakazem mają być objęte wszystkie jednostki łowiące na wodach UE oraz wszyscy rybacy z państw unijnych, niezależnie od miejsca połowów. Złowiony rekin będzie musiał w całości zostać przywieziony do portu.

Zaostrzenie unijnych przepisów ma poprawić ochronę rekinów i wypełnić luki w unijnym prawie. UE co prawda zakazała praktyki odcinania płetw w 2003 roku, ale przewidziała odstępstwa od tej reguły. Rybacy mogli odcinać płetwy, jeśli ich masa nie przekraczała 5 proc. masy ryby i dostarczać je do innego portu niż resztę mięsa. Tak ujęte prawo, zdaniem KE, nie pozwalało na wykrywanie i karanie załóg łamiących przepisy, przede wszystkim dlatego, że z powodu możliwości wyładunku różnych części rekina w różnych portach, unijni inspektorzy nie mogli ocenić rzeczywistej masy ryby.

Propozycja KE przewiduje też zakaz wydawania krajom UE specjalnych zezwoleń, które pozwalają rybakom na odcinanie płetw rekinom na morzu i na wyładunek osobno płetw i tuszy. Wprowadzenie tego zakazu uderzy w szczególności we flotę hiszpańską i portugalską, bo to właśnie statki chłodnie z Hiszpanii i Portugalii korzystają z takich zezwoleń - podkreśliła KE.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg