Badania genetyczne wskazują, że w prehistorycznej Anglii epoki żelaza dziedziczenie dokonywało się po linii żeńskiej - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".
Badania prehistorycznego DNA dowodzą, że w epoce żelaza na Wyspach Brytyjskich ziemia była dziedziczona w linii żeńskiej, a mężowie po ślubie przeprowadzali się do domu teściów. Po raz pierwszy udało się udokumentować taki obyczaj w odniesieniu do prehistorii Europy.
Dokonał tego zespół genetyków, kierowany przez specjalistów z Trinity College w Dublinie (Irlandia), którzy połączył siły z archeologami z Bournemouth University w Poole (Anglia). Analizy genetyczne i archeologiczne wskazują na polityczną i społeczną dominację kobiet w tamtych czasach na badanym obszarze.
Naukowcy wykorzystali rzadką okazję do sekwencjonowania DNA wielu członków jednej społeczności. Pozyskali próbki od ponad 50 osobników z cmentarzysk w Dorset w południowej Anglii. Miejsca pochówków wykorzystywano w czasach przedrzymskich i rzymskich. Wyniki badań dowodzą, że struktura społeczna była zbudowana na bazie pochodzenia w linii żeńskiej.
"Jest to cmentarz dużej grupy krewnych. Zrekonstruowaliśmy drzewo genealogiczne z wieloma różnymi odgałęzieniami. Odkryliśmy, że większość członków wywodziła się od jednej kobiety, która żyła kilka wieków wcześniej. Z kolei pokrewieństwo w linii ojca było niemal nieobecne" - opisuje Lara Cassidy z Trinity College.
Jak dodaje, oznacza to, że mężowie po ślubie przenosili się do społeczności swoich żon, a ziemia mogła być przekazywana w linii żeńskiej.
Zjawisko to, zwane matrylokalnością, nie było ograniczone do Dorset. Podobny wzorzec zespół zaczął odkrywać również na innych, mniejszych cmentarzach w Anglii.
Z kolei np. w osadzie brytyjskiej, nazwanej przez Rzymian Duropolis, pochówki kobiet miały bogatsze wyposażenie. Ze źródeł rzymskich wiadomo, że w Anglii żyły wówczas dwie królowe, które dowodziły wojskiem, a także, że kobiety zajmowały wpływową pozycję w społeczeństwie.
Więcej: www.tcd.ie/news_events/top-stories/featured/ancient-genomes-reveal-an-iron-age-society-centred-on-women/
Oznacza to, że przedstawiciele tego gatunku później przeszli na mięsną dietę łowców i zbieraczy.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
Długofalowe badanie na ten temat opublikowało czasopismo "Neurology".
Umiały się więc przystosowywać do trudności lepiej niż myśleliśmy.
Pływające miasto ma być gotowe do 2027 roku. To innowacyjne rozwiązanie na Malediwach.
Japoński zespół zapowiada "nową erę" w wychwytywaniu dwutlenku węgla.
To ważny krok w kierunku molekularnych, mikroskopijnych maszyn.
Bezpieczne magazynowanie wodoru to jedno z największych wyzwań związanych z tym obiecującym paliwem.