Rzymską łaźnię sprzed 1600 lat odkryto w Judei

Pozostałości rzymskiej łaźni sprzed około 1600 lat zostały odkryte podczas przygotowań do budowy nowej linii wodociągowej do Jerozolimy w środkowym Izraelu - informuje serwis internetowy Israel National News.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych na stanowisku koło rolniczej osady Tarum, położonej w górach Judei na terenie Dystryktu Jerozolimy.

Archeolodzy odsłonili pozostałości rzymskiej łaźni, pochodzącej z okresu IV-V w., zbudowanej na planie kwadratu o boku długości 20 metrów.

Jak poinformowała dr Rina Avner, kierująca pracami wykopaliskowymi, oraz dr Icchak Paz z Urzędu Starożytności Izraela, znalezisko pochodzi z okresu bizantyjskiego ale jego budowa bezpośrednio nawiązuje do starożytnych rzymskich łaźni.

W skład odkrytej budowli wchodził basen z zimną wodą (frigidarium), basen z ciepłą wodą (tepidarium) oraz basen z gorącą wodą (caldarium), a także dziedziniec znajdujący się w północno-wschodniej części kompleksu wraz z kolejnym małym basenem z zimną wodą, położonym na dwustopniowym podwyższeniu w jednym z narożników dziedzińca.

Zdaniem naukowców, odkryte łaźnie mogły wchodzić w skład zabudowań zajazdu położonego przy starożytnej drodze w dolinie Ajalon, lub być częścią luksusowej wiejskiej rezydencji.

Archeolodzy odkrywali wcześniej podobne łaźnie na stanowiskach w Latrun w środkowym Izraelu oraz w Cezarei w północnej części kraju.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama