Psy dingo sprytniejsze niż przypuszczano

W Australii zaobserwowano jak pies dingo przesuwa stolik, aby móc dosięgnąć pożywienia - informuje portal New Scientist. Wyniki obserwacji opublikowano w internetowym wydaniu czasopisma "Behavioural Processes".

Naukowcy z Australian Dingo Foundation uchwycili na nagraniu z kamery pomysłowe zachowanie psa o imieniu Sterling. Dingo usiłował zdobyć kawałek pożywienia, zwisający z górnej części ogrodzenia. Wysokość była na tyle duża, że zwykły skok nie pozwalał na osiągnięcie celu. Sterling zastosował więc innowacyjne rozwiązanie problemu i przyciągnął stolik, który posłużył mu jako schodek, umożliwiający schwycenie jedzenia.

"Zwierzę było zdolne do wytworzenia w mózgu powiązania między położeniem stolika a upragnionym obiektem i użyło go jako środka do celu. W tym sensie stolik stał się narzędziem" - mówi Bradley Smith, członek zespołu, który przeprowadził obserwację.

Innym razem Sterling przesunął plastikową budę w inne miejsce wybiegu i usiadł na jej szczycie, aby uzyskać lepszy widok na otoczenie i sąsiadujące klatki.

Rozwiązywanie przez zwierzęta tak złożonych problemów to rzadkie zjawisko. Jednak Christian Rutz z University of Oxford twierdzi, że zachowanie psa nie jest przykładem użycia narzędzia, ponieważ kłóci się z powszechnie akceptowaną definicją, stworzoną przez psychologa Benjamina Becka w 1980 roku. Mówiona, że zwierzę powinno trzymać narzędzie, którym posługuje się w celu rozwiązania problemu a przesunięcie stolika i stanięcie na nim taką czynnością nie jest.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.