Zdolności matematyczne gołębiego móżdżka

Gołębie wcale nie mają ptasich móżdżków. Okazuje się, że ich zdolności matematyczne nie odbiegają wcale od tych, jakimi dysponują niektóre naczelne - dowodzi magazyn "Science".

Dotychczasowe badania pokazały, że różne zwierzęta - od pszczół po szympansy - są w stanie nauczyć się liczyć, jeśli tylko czeka je w związku z tym nagroda w postaci ulubionej przekąski. W 1998 roku badacze odkryli, że małpy rezusy potrafią nie tylko policzyć do czterech, ale także zastosować przyswojone reguły do liczb, których wcześniej nie widziały, co pozwala im bez wcześniejszego treningu zliczyć do dziewięciu.

Dlatego właśnie naukowcy z Nowej Zelandii, z University of Otago postanowili przyjrzeć się gołębiom - o których również wiadomo, że potrafią liczyć - i sprawdzić, czy mają one podobne zdolności matematyczne jak rezusy.

"Gołębie są wdzięcznym obiektem do takich zadań, gdyż mają świetny wzrok i naprawdę łatwo je wytresować - powiedział autor badania, psycholog Damian Scarf. - Wygląda na to, że można je nauczyć wszystkiego, w czym można wyćwiczyć małpy".

Scarf i jego koledzy nauczyli najpierw trzy gołębie liczyć do trzech. Na ekranie dotykowym prezentowali im zestawy obrazków z przedmiotami różnych kształtów, rozmiarów i kolorów, np. jeden żółty klocek, dwa czerwone walce i trzy żółte trójkąty. Gołębie musiały ułożyć obrazki w odpowiedniej kolejności (od najmniejszej liczby obiektów do największej) i wtedy otrzymywały smakołyk.

Kiedy już gołębie nauczyły się liczyć do trzech, badacze zaczęli pokazywać im obrazki, na których znajdowało się nawet dziewięć przedmiotów. Średnio, bez wcześniejszego treningu opartego na przysmakach, ptaki układały obrazki we właściwej kolejności w 70 proc. przypadków. Łatwiej było im rozróżniać jednak niższe wartości niż wyższe.

"Kiedy dochodziliśmy do siedmiu, ośmiu czy dziewięciu, ptakom było bardzo trudno rozróżnić obrazki" - powiedział Scarf portalowi LiveScience. Choć tresura gołębi trwała trochę dłużej niż rezusów, wyniki badania były zbieżne z tymi, jakie uzyskano w przypadku małp.

"Mamy kolejny kawałek układanki. Musimy jeszcze określić, skąd pochodzą te umiejętności" - podkreślił Scarf, który chciałby przeprowadzić podobne eksperymenty na papugach i innych ptakach uważanych za inteligentne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama