Czego uczą się po nocach delfiny butlonose?

Delfiny butlonose trzymane w jednym z akwariów we Francji powtarzały nocami dźwięki wydawane przez wieloryby - informuje serwis Discovery News.

Delfiny butlonose z akwarium Planete Sauvage w Port-Saint-Pere we Francji za dnia uczestniczą w pokazach zwinności przed publicznością. W tym czasie trakcie występów z głośników dobiega muzyka, odgłosy mew i pieśni humbaków.

Zupełnie przypadkowo wyszło na jaw, że nocami delfiny część tych dźwięków naśladują. Mikrofony zainstalowane pod wodą zarejestrowały, że delfiny wydają odgłosy zbliżone do pieśni humbaków. Naukowcy opisują to tak, jakby delfiny powtarzały lekcje zasłyszane za dnia.

Ważne jest, że badane delfiny całe życie przebywały w niewoli, nie mogły zatem słyszeć humbaków w naturze.

Badacze z Uniwersytetu w Rennes zastosowali program komputerowy, który pozwolił im na porównanie nagranych nocą dźwięków z prawdziwymi pieśniami humbaków. Ponadto, naukowcy odtwarzali ochotnikom nagrane odgłosy. Okazało się, że w 76 proc. słuchacze nieprawidłowo je identyfikowali jako autentyczne nawoływania humbaków.

Naukowcy chcą teraz zbadać, czy delfiny naśladują humbaki przez sen. Oznaczałoby to, że ich mózg we śnie przetwarza nowe informacje.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja