Wyrzut materii ze Słońca trafi w Ziemię

W poniedziałek rano aktywny obszar nr 1402 popisał się kolejnym dużym wybuchem, tym razem klasy M9. Materia w nim wyrzucona, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, dotrze jednak do Ziemi - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com.

Na powierzchni Słońca, blisko siebie, znajdują się dwa aktywne obszary oznaczone numerami 1401 i 1402. Już od momentu pojawienia się na tarczy naszej dziennej gwiazdy, popisują się one wysoką aktywnością. Przykładowo, 19 stycznia obszar 1401 eksplodował w wybuchu klasy M3. Wyrzucona podczas niego materia w poniedziałek dotarła do Ziemi powodując efektowne zorze polarne.

Zorze wciąż było widać na naszym niebie, gdy w poniedziałek, o godzinie 4:59 obszar 1402 popisał się kolejną potężną eksplozją - tym razem klasy M9. Niewiele zabrakło, aby zaliczyć ją do najwyższej klasy X. Wbrew temu co twierdzą niektóre media, nie była to najsilniejsza eksplozja od 2005 roku, bo już w roku 2011 mieliśmy okazję obserwować kilka silniejszych wybuchów klasy X.

Materia wyrzucona w wybuchu poruszała się z prędkością 2200 km/s - nie była ona jednak skierowana bezpośrednio do naszej planety, przez co pierwotnie sądzono że minie Ziemię w bezpiecznej odległości. Okazało się jednak, że wyrzut był na tyle szeroki, a materii na tyle dużo, że zahaczy ona zarówno o Ziemię jak i o Marsa.

Według obliczeń naukowców strumień naładowanych cząstek dotrze do Ziemi we wtorek około godziny 15:18 naszego czasu. Dzisiejszy wieczór może obfitować więc w intensywne zorze polarne, mogą także pojawić się zakłócenia w łączności

«« | « | 1 | » | »»
 • refleksja
  24.01.2012 12:09
  Na zdjęciach z satelity SOHO ta plama wygląda niegroźnie ( http://spaceweather.com/images2012/23jan12/hmi200.gif ), ale już na lepszej fotce widać, że rozbłysk był solidny:
  http://spaceweather.com/images2012/23jan12/m9.jpg?PHPSESSID=c3jqjvba0cvs0722v9j7uqp5a1
  Klasa M9 nie jest zbyt wysoka, nawet przy wyższej klasie X nie było u nas zorzy...
  Niestety, mamy pełne zachmurzenie, więc wieczorem żadnej zorzy nad Zatoką Gdańską nie zobaczymy (the CME will reach Earth on Jan. 24 at 14:18UT (+/- 7 hours.)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja