To pierwszy tego rodzaju zabieg na świecie przeprowadzony z sukcesem
83-letnia pacjentka cierpiała z powodu infekcji kości. To właśnie ona zniszczyła jej żuchwę. Z uwagi na zaawansowany wiek pacjentki, lekarze nie chcieli ryzykować tradycyjnego zabiegu rekonstrukcji. Postawili więc na innowacyjność.
Cała operacja miała miejsce w Belgii – w instytucie badań biomedycznych Uniwersytetu w Hasselt. Operacją wszczepienia implantu kierował dr Jules Poukens. Zabieg trwał w sumie 4 godziny. Tradycyjna operacja rekonstrukcyjna trwałaby pięć razy dłużej.
Jak przygotowano niezwykły implant żuchwy? Dokonała tego belgijska firma LayerWise. Wyprodukowała ona żuchwę z tytanowego proszku, który laserowo – warstwa po warstwie – był stapiany w całość. Jak wyjaśniają specjaliści, którzy przygotowywali implant, by uzyskać każdy milimetr grubości, musieli połączyć 33 warstwy tytanowego proszku. W sumie w całej protezie żuchwy jest ich około kilku tysięcy. Kiedy tytanowy rdzeń był gotowy, pokryto ceramiczną warstwą.
Implant ma skomplikowany kształt. Posiada wgłębienia, w których zaczepią się mięśnie, rowki na nerwy i naczynia krwionośne. Zaletą tej technologii jest jednak to, że raz zaprojektowany, może być wykonywany w wielu egzemplarzach.
Operację wykonano w czerwcu 2011 roku, jednak informację o jej sukcesie podano dopiero teraz. Lekarze bowiem chcieli mieć 100 proc. pewności, że wszystko się udało. Specjaliści mają nadzieję, że to początek stosowania tej technologii na szerszą skalę.
LayerWise
LayerWise builds world's first complete lower jaw implant
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.