Znany polski fizyk prof. Tomasz Dietl - z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk i Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego - został powołany przez Komisję Europejską do Komitetu Sterującego European Research Council, czyli Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.
Rada ta (European Research Council, w skrócie ERC) powstała w 2007 roku w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej; jest ogólnoeuropejską organizacją, do której zadań należy stymulowanie, wspieranie i finansowanie badań naukowych - przypomniano w komunikacie Instytutu Fizyki PAN, przesłanym PAP w poniedziałek.
Jak wyjaśniono, Komitet Sterujący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych "sprawuje nadzór nad działalnością organów wykonawczych ERC, w tym przyjmuje plany pracy, budżet i sprawozdania roczne; komitet liczy pięć osób, powoływanych na dwuletnią, odnawialną kadencję".
Prof. Tomasz Dietl zajmuje się doświadczalną i teoretyczną stroną nanotechnologii i spintroniki półprzewodnikowej (w tym półprzewodników magnetycznych) oraz fizyką układów nieuporządkowanych i mezoskopowych.
Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, kierownikiem Środowiskowego Laboratorium Badań Kriogenicznych i Spintronicznych Instytutu Fizyki PAN w Warszawie oraz profesorem w Katedrze Fizyki Materii Skondensowanej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdobył wiele nagród, m.in.: Nagrodę Marii Skłodowskiej-Curie (1997), Nagrodę Badawczą Alexandra von Humboldta (2003), Nagrodę Agilent Technologies Europhysics Price (2005) oraz Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2006). W 2010 r. otrzymał medal Mariana Smoluchowskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
"Granty naukowe rozdzielane za pośrednictwem Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych to 15 proc. całkowitego budżetu 7. Programu Ramowego UE, czyli 7,5 miliarda euro (w bieżącym roku ok. 1,5 miliarda)" - zwrócono uwagę w komunikacie Instytutu Fizyki PAN.
Przypomniano, że do tej pory ERC rozpatrzyła ponad 26 tys. wniosków i sfinansowała ponad 2 tys. projektów badawczych. Naukowcy z Polski wnioskowali do ERC ponad pół tysiąca razy. "Finansowanie przyznano jedynie w 11 przypadkach: ośmiokrotnie w programie ERC Starting Grants, wspierającym młode, innowacyjne zespoły naukowe, i trzykrotnie w programie ERC Advanced Grants, adresowanym do naukowców-liderów. W gronie zdobywców ERC Advanced Grants znajdują się prof. Dietl (laureat z 2008 roku), prof. Andrzej Udalski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (2009) i prof. Ryszard Horodecki z Uniwersytetu Gdańskiego (2011)" - czytamy w komunikacie.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.