I człowiek stanął na nogach by móc nosić ciężary...

W toku ewolucji ludzie przybrali postawę wyprostowaną, żeby móc efektywniej nosić ciężkie przedmioty - dowodzą badania prowadzone na szympansach.

Nasza dwunożność pojawiła się kilka milionów lat temu. Dlaczego i jak to się stało - te pytania nurtują pokolenia naukowców. Z najnowszych badań, opublikowanych na łamach "Current Biology" wynika, że nasi odlegli przodkowie nauczyli się chodzić w postawie wyprostowanej, żeby móc przenosić cenne rzeczy, np. pożywienie.

Międzynarodowy zespół badaczy analizował zachowania szympansów, które rywalizowały ze sobą o pożywienie. Badania prowadzono na populacji dzikich szympansów w lasach Bossou w Gwinei.

Badacze zaobserwowali, że kiedy szympansy poruszają się na dwóch nogach, mogą za jednym razem przenieść więcej pożywienia. W warunkach rywalizacji jest to bardzo opłacalne, bowiem pozostawienie części zdobyczy nawet na chwilę, może oznaczać pożegnanie się z nią na zawsze.(PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  27.03.2012 01:46

  Badacze zaobserwowali, że kiedy szympansy poruszają się na dwóch nogach, mogą za jednym razem przenieść więcej pożywienia. W warunkach rywalizacji jest to bardzo opłacalne, bowiem pozostawienie części zdobyczy nawet na chwilę, może oznaczać pożegnanie się z nią na zawsze.

   

  Zatem koniecznym jakościowym skokiem w ewolucji człowieka rynków finansowych musi być poruszanie się bez nóg, by za jednym razem - w równie chwytnych jak dłoni paluchach stóp - przenieść więcej banknotów lub kart kredytowych, bowiem pozostawienie części zdobyczy nawet na chwilę, może oznaczać pożegnanie się z nią na zawsze.

   

  Ewolucja jest powolna, może szkoda czekać kolejne miliony lat na ten jakościowy skok z jednego poziomu zorganizowania organizmu na ten doskonalszy, Nad-Człowieka, i wspomóc ewolucję inżynierią genetyczną? Dotychczasowe próby są przecież dość obiecujące ...

   

 • Natka
  27.03.2012 14:27
  "Nasza dwunoznosc pojawila sie kilka milionow lat temu". Ludzie, nie wierzcie w takie bajki.
  Dzieci ucza teraz, ze wszechswiat powstal kilka miliardow lat temu. Jak mozna mowic o czasie, ktory byl kilka milionow albo miliardow lat wstecz? Nie dajcie soba manipulowac...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.