Superkomputer został konsultantem medycznym

Superkomputer IBM Watson będzie współuczestniczył w eksperymencie, mającym na celu badania nad rakiem, zdalne diagnozowanie oraz terapię antyrakową w amerykańskim centrum onkologicznym Memorial Sloan-Kettering Cancer Center - poinformował Computerworld.

IBM Watson, nazwany tak po pierwszym prezesie korporacji, jest superkomputerem nietypowym, o architekturze klastrowej. Składa się bowiem z 90 połączonych siecią i kontrolerami uwspólniajacymi pracę serwerów IBM Power 750, zawierających łącznie 2880 rdzeni w procesorach Power7 i 16 terabajtów pamięci operacyjnej RAM. Może on przetworzyć 500 GB danych co równa się 1 mln książek w ciągu sekundy. Z wydajnością operacyjną 80 teraflops, znajduje się na 94 miejscu światowej listy superkomputerów TOP500. Serwery superkomputera pracując pod kontrolą systemu operacyjnego Suse Linux Enterprise 11.

Oprogramowanie Watsona to rzadko spotykane oprogramowanie typu badawczo-analitycznego. Napisane w kilku językach programowania korzysta z danych jak słowniki, bazy danych, encyklopedie, opracowania analityczne oraz materiały naukowe. Stworzone przez naukowców pracujących dla IBM systemy oprogramowania używają 100 różnych technik do analizy języka naturalnego, identyfikowana i kategoryzowania źródeł, generowania , wyszukiwania i wartościowania hipotez a także odnajdywania i klasyfikowania danych.

W nowym programie prowadzonym przez Memorial Sloan-Kettering w Nowym Jorku, superkomputer ma odgrywać rolę doradczą oraz bazy wiedzy dla klinicystów-onkologów, dostarczając im potrzebnych danych oraz opisów przypadków oraz analizując wyniki badań pacjenta i na tej podstawie stawiając hipotezy o przebiegu choroby. W tym celu zostanie zastosowane oprogramowanie do analizy statystycznej i zaawansowanej analityki badawczej.

Wyniki i objawy u każdego pacjenta będą porównywane z przypadkami znanymi z literatury, umieszczonymi w bazie danych superkomputera i na tej podstawie formułowane analizy o prawdopodobieństwie rozwoju choroby oraz efektów stosowania różnych leków. Na tej podstawie tworzone będą zalecenia onkologiczne i tworzony zindywidualizowany program leczenia pacjentów.

Pierwsze badania pilotażowe IBM i onkologów z MSKCC obejmą diagnozowanie i leczenie raka płuc, prostaty i piersi. Ich rozpoczęcie planowane jest na koniec obecnego roku. W przypadku powodzenia programu zostanie on rozszerzony w końcu 2013 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg