Magiczny trunek

Jak wykazały ostatnie badania, spożywanie w dużych ilościach zielonej herbaty ukrywa w testach antydopingowych podwyższony poziom testosteronu. Może to znacznie utrudnić kontrole w czasie letnich igrzysk olimpijskich w Londynie.

Eksperyment został przeprowadzony w warunkach laboratoryjnych w Wielkiej Brytanii i naukowcy nie są jeszcze pewni, czy taki sam efekt "magiczny trunek" będzie miał na sportowców.

"To ciekawe, że coś tak popularnego i powszechnie spożywanego może mieć taki wpływ na testy antydopingowe. Z drugiej strony może okazać się to bardzo niebezpieczne. Musimy to dokładnie sprawdzić" - powiedział Olivier Rabin, dyrektor naukowy w Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Brytyjscy naukowcy udowodnili, że zielona herbata może redukować poziom testosteronu nawet o 30 procent. Takie wyniki przedstawiły badania na gryzoniach. "Sportowcy, którzy próbują oszukać, mają normy testosteronu przekroczone nawet o 300 procent" - zaznaczył Rabin.

Declan Naughton z Uniwersytetu w Kingston uważa zielona herbata nie jest jedynym preparatem dostępnym na rynku, który ma takie działania. "Nie jesteśmy w stanie znaleźć wszystkich" - powiedział.

Ekspert ds. dopingu z Pensylwanii zaapelował natomiast o jak najszybszą reakcję. "Jestem pewny, że niektórzy sportowcy już zaczęli pić zwiększone ilości zielonej herbaty" - podkreślił.

Rabin podkreślił jednak, że jakiekolwiek kroki można podjąć dopiero wówczas, gdy zostanie przedstawiona gruntowna analiza badań. "Nie można na podstawie eksperymentów w warunkach laboratoryjnych wyciągać zbyt pochopnych wniosków" - oznajmił.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.