Dietę australopiteka, żyjącego ponad cztery miliony lat temu, zrekonstruowali naukowcy z Hiszpanii. Wyniki swoich ustaleń publikują na łamach "Journal of Anthropological Sciences".
Australopithecus anamensis zamieszkiwał wschodnią Afrykę ponad cztery mln lat temu. Naukowcy hiszpańscy pod kierunkiem Alejandro Pereza z Uniwersytetu w Barcelonie postanowili przyjrzeć się jego diecie.
Szczątki Australipithecus anamensis opisał w 1995 r. zespół Meave Leakey. Wówczas uznano, że ten gatunek jest bezpośrednim przodkiem gatunku Australopithecus afarensis, do którego należy szkielet słynnej "Lucy", która żyła w tym samym rejonie pół miliona lat później.
Najczęściej dietę wymarłych zwierząt rekonstruuje się analizując kształt zębów. Tym razem naukowcy postanowili zebrać bardziej bezpośrednie dowody, badając mikroskopijne ślady pozostawione na szkliwie na skutek żucia pożywienia. Te ślady pozostawione zostały m.in. przez fitolity, skamieniałe drobiny występujące w roślinach.
Naukowcy doszli do wniosku, że dieta australopiteków sprzed czterech mln lat przypominała nieco dietę dzisiejszych pawianów. Składała się w dużej mierze z ziaren, kłączy i liści. Mniej było w niej owoców w porównaniu z dietą A. afarensis, który pod tym względem przypominał dzisiejsze szympansy i goryle.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.