Czy w roku 2015 katastrofa demograficzna Polski będzie już nieodwracalna?
Zapobieżenie katastrofie demograficznej i zachęta do odważnego rodzicielstwa, to temat kolejnej kampanii i spotu, które zamierza zrealizować Fundacja Mamy i Taty, w odpowiedzi na szacunki Eurostatu przewidujące, że do roku 2060 liczba ludności w Polsce spadnie do 32 milionów.
„Statystyczny Polak będzie miał 51 lat wobec dzisiejszych 37 a osoby powyżej pięćdziesiątki zdominują populację kraju. Czeka nas wyludnienie oraz konflikty społeczne wobec nieuchronnego w takich okolicznościach załamania systemu emerytalnego i opieki zdrowotnej. Czy w perspektywie kolejnych dekad utrata demograficznej suwerenności a ostatecznie zdolności przeżycia Polaków jako narodu jest nieunikniona?” alarmuje Fundacja Mamy i Taty.
Fundacja zwraca uwagę, że w ciągu 20 lat w Polsce nastąpił nie notowany nigdy wcześniej spadek dzietności, przy czym np. w Londynie Polki rodzą dwukrotnie więcej dzieci wyprzedzając tam m.in. Pakistanki, Hinduski, Nigeryjki i Somalijki.
Co jest tego przyczyną skoro z badań CBOS wynika, że również 81 proc. Polaków w kraju chciałoby mieć dwoje lub więcej dzieci? „Dlaczego młodzi Polacy nie mogą zrealizować w Polsce swoich pragnień? Czy oprócz braku udogodnień i zachęt finansowych ze strony państwa jest coś jeszcze co zmotywowałoby ich do realizacji prokreacyjnych planów?”
Z danych GUS wynika, że obecnie w Polsce żyje ok. 10 mln kobiet w wieku do 49 lat z czego ponad 3 miliony w wieku 25-35 lat urodzonych w tzw. wyżu demograficznym roku 1980. W ocenie demografów mamy tylko 3 do 5 lat by kobiety te zdecydowały się na dziecko.
„Jeśli tego nie zrobią zmiana negatywnego trendu demograficznego stanie się niemożliwa. Żyjemy zatem w stanie wyższej konieczności demograficznej. Sztandarem programu rozwojowego kraju musi stać się polityka rodzinna” apeluje Fundacja Mamy i Taty.
Z badań przeprowadzonych przez Fundację, wynika, że same działania w sferze zachęt materialnych, o ile takowe nastąpią, nie są wystarczające.
„Dzisiejsze bariery to m.in. brak społecznej akceptacji wielodzietności, czy powszechny brak zrozumienia dla decyzji o 3 dziecku ze strony pokolenia rodziców dzisiejszych 30-latków. To wszechobecny niemal przekaz w sferze publicznej, że wysiłek kobiety związany z rodzicielstwem jest mniej wartościowy niż samorealizacja w życiu zawodowym. To także brak poczucia bezpieczeństwa młodych kobiet w wielu podstawowych wymiarach egzystencji”.
Dlatego Fundacja Mamy i Taty zdecydowała się uruchomić kampanię na rzecz zmiany klimatu społecznego wokół rodzicielstwa, którą „trzeba rozpocząć jak najszybciej”.
„Wykonaliśmy już komplet badań, przystępujemy do pracy nad produkcją spotu telewizyjnego by już jesienią uruchomić kampanię w mediach. Jak zwykle potrzebne na ten cel środki mogą pochodzić wyłącznie od naszych sympatyków bo w budżecie państwa czy funduszach europejskich pieniędzy na rozwiązywanie problemów demograficznych nie ma i tak naprawdę nigdy nie było. To bardzo konkretny cel, który wymaga wielkiego zbiorowego wysiłku i nikt nas jako społeczeństwa w tym nie wyręczy”.
Strona Fundacji: www.mamaitata.org.pl
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.