Słynne popiersie królowej Egiptu Nefretete z berlińskiego muzeum będzie można podziwiać też dotykiem. Neues Museum przygotowuje brązową kopię rzeźby na wystawę z okazji stulecia jej odkrycia w Tell el-Amarna przez niemieckich archeologów.
Na wystawie "W świetle Tell el-Amarna - 100 lat od odkrycia Nefretete" pokazanych zostanie około 600 znalezisk z tego starożytnego miasta na prawym brzegu Nilu miedzy Luksorem a Kairem. Wiele z nich przeszło niedawno konserwację.
"Chcemy, aby zwiedzający mógł doświadczyć piękna słynnego popiersia także dotykiem" - powiedział odpowiedzialny za projekt wystawy architekt Noel McCauley.
Tell el-Amarna, jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych, było stolicą starożytnego Egiptu za panowania reformatora religijnego Amenhotepa IV (Echnatona). Podczas wykopalisk w Tell el-Amarna znaleziono 7-10 tys. przedmiotów, z których 5 tys. znajduje się Berlinie.
Wystawa zostanie otwarta 6 grudnia, dokładnie w 100 lat od znalezienia popiersia pięknej żony Echnatona przez niemieckiego archeologa Ludwiga Borchardta.
Rzeźba została po raz pierwszy wystawiona w Berlinie w 1924 roku.
Zajmuje honorowe miejsce od 2009 roku w Neues Museum, które otwarto wtedy po odbudowie ze zniszczeń wojennych, podjętej dopiero po zjednoczeniu Niemiec.
Wystawa czynna będzie do 13 kwietnia 2013 r.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.