Curiosity zbadał pierwszy marsjański kamień

Badający powierzchnię Marsa amerykański pojazd automatyczny Curiosity wykonuje coraz trudniejsze zadania. NASA poinformowała, że 22 września zbadał pierwszy kamień.

Curiosity podjechał do wybranego przez naukowców kamienia o wielkości piłki futbolowej, tak aby mieć go w zasięgu swojego automatycznego wysięgnika. Następnie dokonał szczegółowych badań obiektu. Zespół misji nazwał kamień "Jake Matijevic" - na cześć zmarłego w sierpniu inżyniera NASA Jacoba Matijevica, zaangażowanego min. w projekt Curiosity i innych łazików marsjańskich.

Do badania kamienia został użyty jeden ze spektrometrów (AXPS - Alpha Particle X-Ray Spectrometer) zamontowany na wieżyczce na końcu długiego na 2,1 metra ramienia. Dodatkowo do dokładnego obejrzenia skały wykorzystano kamerę o nazwie MAHLI (Mars Hand Lens Imager). Na zakończenie badań specjalny laser (ChemCam) umożliwił sprawdzenie składu chemicznego badanego obiektu.

W spektrometrach łazika zamontowane są detektory podczerwieni wyprodukowane dla NASA przez polską firmę VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego.

Skałę badano od 46 do 48 dnia misji. Po dokonaniu badań łazik wyruszył w dalszą drogę, pokonując 42 metry, co jest najdłuższym dystansem od początku misji.

Łazik Curiosity wylądował na Marsie 6 sierpnia tego roku. To największy w historii pojazd poruszający się po powierzchni Czerwonej Planety. NASA zaplanowała jego misję na dwa lata.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja