Prywatny statek towarowy poleci na ISS

W niedzielę o godz. 20.35 (czasu miejscowego) ma wystartować z przylądka Canaveral, na Florydzie, rakieta z kapsułą towarową Dragon z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Szanse na pomyślny start oceniane są na 60 proc. Meteorolodzy obawiają się że na przeszkodzie mogą stanąć gęste chmury i deszcz.

Będzie to już drugi lot prywatnego statku towarowego do stacji ISS. Pierwszy odbył się w maju br. Kapsuła Dragon pomyślnie przycumowała do stacji jednak lot ten miał charakter próbny.

Obecny ma być pierwszym lotem z zaopatrzeniem w ramach kontraktu na sumę 1,6 mld dolarów podpisanego przez firmę SpaceX z agencją NASA. Przewiduje on co najmniej 12 bezzałogowych lotów na stację.

Kapsuły Dragon są obecnie jedynym środkiem dostarczania zaopatrzenia załodze stacji orbitalnej, jakimi dysponują Amerykanie po wycofaniu z eksploatacji wszystkich wahadłowców.

W odróżnieniu od rosyjskich, europejskich i japońskich statków towarowych, które również latają na stację, kapsuły Dragon powracają na Ziemię wodując na Pacyfiku. Statki towarowe konkurentów spalają się, opadając, w górnych warstwach atmosfery.

Firma SpaceX, czyli Space Exploration Technologies Corp., należy do miliardera Elona Muska, współzałożyciela internetowego banku PayPal. Kieruje on też firmą Tesla Motors produkującą samochody elektryczne.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, USA

Reklama

Reklama