Światowa kampania na rzecz walki z osteoporozą

W Światowy Dzień Osteoporozy obchodzony 20 października rozpoczyna się całoroczna międzynarodowa kampania uświadamiająca pod hasłem „Poprzestań na jednym”. Ma zachęcać osoby po 50-tce, by po pierwszych złamaniach badały się pod kątem obecności tej choroby.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski podkreśla, że przy osteoporozie ważną rolę uświadamiającą i wspierającą mają krewni i przyjaciele chorego.

„Tym, którzy cierpią na chorobę kości, potrzebna jest nasza bliskość. Jak powiedział Jan Paweł II, chorzy powinni jeszcze bardziej czuć się w Kościele jak w domu. Choroba ta szczególnie obejmuje kobiety, nasze matki i siostry. Ważne są prewencja, sposób odżywiania, ale ważna jest także nasza bliskość. Ci chorzy nie przebywają w szpitalach, tylko w domach. Stąd powinna wynikać nasza solidarność z tymi rodzinami. Dlatego chciejmy również jako Kościół być blisko tych chorych, którzy potrzebują naszego serca” – powiedział szef watykańskiej dykasterii ds. służby zdrowia.

Osteoporoza, zwana „cichym złodziejem kości”, dotyka w Europie, USA i Japonii 75 mln ludzi, w tym około 2,7 mln Polaków. Występuje u 30 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn po 50. roku życia.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama