Śląskie dzioborożce palawańskie

Hodowlą rzadkiego gatunku dzioborożca palawańskiego występującego jedynie na kilku wysepkach na Filipinach zajmie się wrocławski Ogród Zoologiczny - jako jedna z trzech placówek na świecie.

"Cieszymy się z posiadania pary dzioborożca palawańskiego. Pozyskiwanie tak rzadkich gatunków to wieloletni proces i efekt wielu starań" - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu Radosław Ratajszczak.

Według Ratajszczaka możliwe, że już na wiosnę para dzioborożców palawańskich przystąpi do godów.

"Charakterystycznym zachowaniem tych ptaków jest +zamurowywanie+ przez samca samicy w dziupli na okres wysiadywania jaj. W tym czasie męski osobnik dostarcza odseparowanemu dzioborożcowi płci żeńskiej niezbędne do przeżycia pożywienie" - opowiadał Ryszard Topola, rzecznik prasowy wrocławskiego Zoo.

Opiekunowie pary, by zachęcić ptaki do rozmnażania zainstalowali w wolierze imitację dziupli przypominającą te, wybierane przez dzioborożce na wolności.

Dzioborożec palawiański jest coraz rzadziej spotykany w przyrodzie. Naukowcy obliczają, że jego populacja spadła o 20 proc. w ostatnich dziesięciu latach.

Gatunek ten występuje jedynie na filipińskim Palawanie oraz na pięciu innych pobliskich wysepkach. Palawan to niegdyś najbardziej zalesiona wyspa Filipin. W ostatnich latach liczba lasów na jej terenie spadła o ponad połowę. Żeby uchronić unikatową biosferę Palawanu, wpisano ją jako rezerwat na światową listę UNESCO.

Wrocławskie Zoo jest w posiadaniu także trzech innych gatunków z rodziny dzioborożców: dzioborożca bruzdodziobego, dzioborożca kafryjskiego oraz dzioborożca białogardłego.

Para dzioborożca białogardłego w ostatnim czasie przystąpiła we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym do godów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg