Co zagraża bioróżnorodności?

Gwałtowna urbanizacja i rozwój przemysłu w Chinach zagrażają przetrwaniu wielu gatunków dzikich zwierząt, w tym tygrysów, wielbłądów i delfinów - wynika z raportu organizacji ochrony przyrody WWF.

Międzynarodowa organizacja, której logo - panda wielka - jest również rozpoznawalnym symbolem Chin, skupiła się w swoim niedawnym raporcie na 12 "kluczowych gatunkach" dzikich zwierząt mieszkających w tym kraju. Jak zauważono, mimo przyznania wielu z nich statusu zwierząt chronionych populacje ikonicznej pandy wielkiej i słonia azjatyckiego regenerują się powoli, a tylko dwa gatunki - ibis czubaty i jeden z chińskich piżmowców - wykazują pozytywne oznaki wzrostu populacji.

"Wysiłki na rzecz ochrony tych czterech gatunków były większe, ich populacje zaczynają rosnąć. Ale - co brutalne i smutne - populacje innych zwierząt zmniejszyły się" - powiedział na konferencji prasowej Li Lin z WWF China cytowany przez agencję AFP.

Wśród gatunków, których populacje niebezpiecznie zmalały na przestrzeni ostatnich lat, są zwierzęta ze wszystkich stron kraju: wielbłądy dwugarbne zamieszkujące pustynie na zachodzie, żyjące w rzece Jangcy delfiny, żyjące nad Amurem tygrysy syberyjskie oraz gibony z tropikalnej wyspy Hainan (Hajnan).

Według raportu populacja delfinów w rzece Jangcy zmalała pomiędzy rokiem 1980 a 2006 o 99,4 proc., a liczba żyjących aligatorów chińskich spadła w latach 1955-2010 o 97 proc. W efekcie polowań, wycinki lasów i wzrostu aktywności człowieka na północno-wschodnich rubieżach kraju, chińska populacja tygrysów syberyjskich zmniejszyła się w latach 1975-2009 o 92 proc.

Na spadek populacji wielu gatunków dzikich zwierząt wpływają gwałtowna urbanizacja i rozwój przemysłu, w wyniku których zwiększa się pozostawiany przez Chiny ślad ekologiczny - wartość odzwierciedlająca zapotrzebowanie na zasoby naturalne biosfery. Chociaż ślad ekologiczny per capita jest w tym kraju mniejszy od średniej światowej, Chiny konsumują już 2,5 razy więcej niż wynoszą ich zasoby naturalne oraz zdolność do regeneracji biosfery i absorpcji emisji dwutlenku węgla.

Dyrektor generalny WWF Jim Leape zaapelował do chińskich władz o zwiększenie wysiłków na rzecz ochrony środowiska naturalnego. "Chiny są obecnie drugą gospodarką świata. Wybór drogi rozwoju zrównoważonego jest kluczowy dla bezpieczeństwa ekologicznego Chin i dobrobytu ich mieszkańców, ale będzie miał również krytyczne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju całego świata" - powiedział.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CHINY, EKOLOGIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg