Ze względów ekologicznych i ekonomicznych niespodziewanie wracają do łask w całej Europie trolejbusy. Jeżdżą one już w 150 miastach Starego Kontynentu. Stawiają na nie też w Lublinie, Tychach, Gdyni i Łodzi - informuje "Metro".
Z kilkunastu polskich miast, w których jeździły, trolejbusy zostały w trzech - Gdyni, Tychach i Lublinie. Miasta te zakupują nowy ich tabor i zapowiadają rozszerzenie sieci. Z kolei w Łodzi postanowiono zbudować infrastrukturę trolejbusową od zera - do 2020 r. ma w tym mieście powstać 10 kilometrów trolejbusowych tras w ścisłym centrum.
Trolejbusy są ciche i nie emitują spalin. Tramwaje nie zawsze zdają egzamin, np. pokonując wzniesienia. Ponadto UE mocno dotuje ekologiczny transport.
Jak powiedział gazecie Mateusz Figaszewski, rzecznik polskiego Solarisa, który obok autobusów buduje również trolejbusy, ostatnio pojazdy te zakupiły: czeskie Pardubice, szwajcarska Lozanna, szwedzka Landskrona (dziesięć lat temu zdecydowała się budować trolejbusową infrastrukturę od zera) i austriacki Salzburg, gdzie 100 proc. komunikacji miejskiej stanowią trolejbusy.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.