5 nowych ośmiotysięczników?

Nepalczycy uważają, że na ich terenie leży 13, a nie 8 szczytów przekraczających 8 tys. m.n.p.m.

Na Ziemi jest 14 samodzielnych szczytów przekraczających wysokość 8000 m.n.p.m. To tzw. "Korona Himalajów i Karakorum". Leżą one na terenie Pakistanu, Chin i Nepalu. Władze ostatniego z tych krajów chcą jednak, by Międzynarodowa Unia Towarzystw Alpinistycznych (UIAA) oficjalnie rozszerzyła listę szczytów ośmiotysięcznych. Mają przy tym nadzieję na znaczne ożywienie ruchu turystycznego i wspinaczkowego na terenie kraju.

Skąd ten pomysł? Nie odkryto przecież żadnych nowych szczytów. Nepalczycy proponują jednak, aby kilka wierzchołków znajdujących się w masywach Kanczendzongi i Lhotse zostały oficjalnie uznane za samodzielne szczyty. Plan poszerzenia listy ośmiotysięczników nazywa się "Agura Project"  i ma być przedstawiony na walnym zebraniu władz UIAA.

Jak dotąd za samodzielny szczyt w Himalajach uznaje się wierzchołek, którego wybitność jest nie mniejsza niż 500 m. Propozycja Nepalczyków zerwałaby z tradycją "kryterium 500 m." Jeśli UIAA przyjęłoby ich projekt, wtedy na liście nowych ośmiotysięczników znalazłyby się: Yalung Kang (in. Kanczendzonga Zachodnia, 8505 m), Kanczendzonga Centralna (8482 m), Kanczendzonga Południowa (8476 m), Lhotse Middle (8410 m) i Lhotse Shar (8382 m). Dwa z tych wierzchołków jako pierwsi w historii zdobyli Polacy:

  • Kanczendzonga Południowa: Eugeniusz Chrobak i Wojciech Wróż, 19.05.1978
  • Kanczendzonga Centralna: Wojciech Brański, Zygmunt A. Heinrich i Kazimierz W. Olech, 22.05.1978
«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja