Odkopanie przez zespół polskich archeologów grobowca w Peru znalazło się na liście 10 najważniejszych odkryć archeologicznych 2013 r. opublikowanej w najnowszym numerze amerykańskiego pisma "Archaeology".
Zespół Polaków pracował pod kierunkiem dr. Miłosza Giersza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW - poinformowała rzeczniczka prasowa UW Anna Korzekwa. Projekt badawczy w Huarmey - gdzie odkryto grobowiec - jest jednym z dziewięciu przedsięwzięć naukowych realizowanych na obszarze andyjskim przez Ośrodek Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego, kierowany przez prof. Mariusza Ziółkowskiego.
Grobowiec należy do przedstawicieli cywilizacji Wari i datowany jest na VIII wiek n.e. Znajduje się w Huarmey, 300 km na północ od stolicy kraju - Limy. Wśród znalezisk dokonanych w czerwcu są: bogato ornamentowana biżuteria, importowane z odległych zakątków imperium dobra luksusowe, w tym obsydian i zdobiona ceramika oraz unikatowy, inkrustowany kubek ceremonialny kero, wykonany z białego kamienia.
Grobowiec należał prawdopodobnie do żon jednego z władców imperium, które później położyło podwaliny pod państwo Inków. Wszystkie do tej pory znane pochówki tej kultury były zrabowane. Polacy mieli niezwykłą okazję zbadać kompletny grobowiec, w którym złożono arystokrację cywilizacji Wari.
W przyszłym roku wybrane odrestaurowane zabytki będzie można zobaczyć w Muzeum Sztuki w Limie (Museo de Arte de Lima). Projekt badawczy jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki i prywatnych sponsorów. Patronat medialny nad misją sprawuje National Geographic.
W zestawieniu "Top 10 Discoveries of 2013" w periodyku "Archaeology" obok badań w Huarmey znalazły się m.in.: odkrycie reliktów łodzi, lin i ceramiki, najstarszych zachowanych papirusów pochodzących z czasów panowania faraona Cheopsa nad Morzem Czerwonym w Egipcie czy projekt laserowego skaningu lotniczego (LiDAR) wykonany w rejonie Angkor Wat w Kambodży.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.