Nasze mózgi są różne

Mózgi kobiet i mężczyzn wyraźnie się różnią. To fakt zbadany naukowo. Na czym polegają różnice i co z nich wynika?

Dokładnie tak jest w przypadku zrozumienia, które struktury w męskim i żeńskim mózgu odpowiadają za tzw. empatię, czyli umiejętność współodczuwania emocji, stawiania się w czyimś położeniu. Kobiety są bardziej empatyczne niż mężczyźni. Ale chodzi tutaj nie tylko o „skalę”. „Badania funkcjonalnym rezonansem magnetycznym ujawniły, że kobiety odczuwają empatię w sytuacji zadawania bólu nawet takim osobom, które zachowały się wcześniej wobec nich nieuczciwie. Natomiast w przypadku mężczyzn mózg działał w sposób bardziej »interesowny«. Aktywacja struktur związanych z empatią następowała tylko wówczas, gdy patrzyli na ból osób, które zachowywały się wobec nich fair. Co więcej, mężczyźni na widok bólu zdawanego osobom nieuczciwym najwyraźniej odczuwali satysfakcję, gdyż aktywowały się u nich struktury związane z układem nagrody. U kobiet takich aktywacji nie było” – pisała prof. Anna Grabowska w artykule wydrukowanym w piśmie „PANorama”. Rzeczywiście, w kobiecym mózgu zauważa się więcej tzw. neuronów lustrzanych (które odgrywają istotną rolę w empatii) niż u mężczyzn. 


Kobiety mają więcej szarych komórek


Omawiane różnice w budowach mózgów mają źródło w neurobiologii, ale próba wytłumaczenia zachowań poszczególnych osób przez różnice w budowie kobiecych i męskich mózgów może prowadzić na manowce. Różnice, o których mowa, są zauważalne, ale dopiero wtedy, gdy przeanalizuje się większą grupę osób. Mężczyźni generalnie wykazują większe zdolności do nauk ścisłych, co nie znaczy, że wśród kobiet nie ma zdolnych matematyków, fizyków czy chemików (wystarczy wspomnieć wybitną podwójną noblistkę Marię Skłodowską-Curie). Jest ich mniej, co nie znaczy, że najwybitniejsze w tych dziedzinach kobiety nie mogą prześcignąć najwybitniejszych mężczyzn. Temat różnic w budowie mózgów jest wciąż bardzo słabo poznany. Według niektórych mózg to najbardziej skomplikowana ze znanych nam struktur. Badacze zaobserwowali bardzo ciekawą zależność. Poproszono pokaźną grupę kobiet i mężczyzn, by rozwiązywali zadania matematyczne i logiczne w czasie badania ich mózgów przez rezonans magnetyczny. – Okazało się, że rozwiązywanie tych zadań wywołuje znacznie silniejszą aktywację w mózgu mężczyzn niż kobiet. Co ciekawe, dokładnie w tych miejscach, gdzie stwierdzono różnice w aktywności na korzyść mężczyzn, stwierdzono również różnice w objętości i gęstości substancji szarej na korzyść kobiet – powiedziała prof. Anna Grabowska. Co z tej obserwacji wynika? Mózgi męskie na wykonanie tego samego działania co kobiece potrzebują więcej energii. Ale także dlatego, że w miejscach, które były odpowiedzialne za wykonanie działań zadanych w doświadczeniu, w kobiecych mózgach większa była gęstość substancji szarej. W efekcie zadania były przez mężczyzn i kobiety wykonywane na podobnym poziomie. U mężczyzn dlatego, że ich mózg mocniej pracował, u kobiet dlatego, że ich mózg był lepiej do ich wykonania przystosowany. 
Tylko z grubsza wiemy, jak mózg działa i za co są odpowiedzialne jego poszczególne struktury. Wciąż zresztą odkrywa się nowe. Z wielkim przybliżeniem sytuacja może przypominać porównywanie z zewnątrz samochodów dwóch różnych marek. Obydwa mają cztery koła, światła, drzwi, szyby... w zasadzie gdy próbuje się je opisać, są takie same. Ale nie są te same. Różnią się, choć spełniają te same funkcje. Może jeden z samochodów nieco więcej pali, za to ma większy bagażnik. Ale ten drugi jest szybszy. I jednym, i drugim można jechać autostradą i po wertepach. Ale to wciąż dwa różne samochody. To porównywanie samochodów (mózgów) dopiero się jednak rozpoczęło. Jeszcze nikt nie wpuścił nas do środka. Jeszcze nie udało nam się otworzyć drzwi. 
I jeszcze jedno. Samochody starzeją się w różnym tempie. Z mózgami jest podobnie. Zakrojone na szeroką skalę badania jednoznacznie pokazują, że mózgi mężczyzn starzeją się znacznie szybciej niż mózgi kobiet. Gdy porównywano wielkość płatów czołowych i skroniowych oraz zmiany tej wielkości pod wpływem starze­nia się u przedstawicieli obojga płci, okazało się, że spadek masy tkanki mózgowej był znacząco większy u mężczyzn.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama