Izraelscy archeolodzy odkryli na pustyni Negew bizantyjski klasztor z VI wieku. W budowli położonej nieopodal wioski Beduinów Hura na wschód od Beer Szewy zachowały się mozaiki z geometrycznymi wzorami oraz motywy roślinne i zwierzęce.
Dobrze zachowane skrzydło zachodnie zostało zaprezentowane przed kilkoma dniami grupie specjalistów. Wykopaliska na razie nie można zwiedzać. Izraelski urząd państwowy ds. starożytności planuje przenieść mozaiki do położonego nieopodal centrum turystycznego Wadi Atir.
Według dostępnych informacji klasztor pochodzi z drugiej połowy VI wieku. Został odkryty w czasie budowy drogi dojazdowej do Hura. O jego wieku świadczą napisy, zawierające imiona opatów klasztoru. Pod koniec ery bizantyjskiej zabudowania uległy rozpadowi. Wschodnią część w znacznym stopniu zniszczyło trzęsienie ziemi.
W klasztornej jadalni archeolodzy odkryli mozaiki podłogowe z doskonale zachowanymi barwnymi motywami ptaków, kwiatów i liści, a także dzbanów i koszy na tle ułożonym z kwadracików. Ponadto zabezpieczono liczne drobne przedmioty z ceramiki i szkła oraz monety.
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.