Bursztynowa pułapka

Kilkaset przedmiotów, niezwykłe okazy jantaru oraz biżuterię sprzed setek lat i kunsztowne wyroby rzemiosła artystycznego można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Ekspozycja gromadzi około 550 obiektów uporządkowanych w trzy sekwencje tematyczne. Dział przyrodniczy pokazuje żywice kopalne na świecie, w tym bursztyn libański, jordański, ka­nadyjski, z Borneo, kopal kolum­bijski, kopal marokański czy ko­pal madagaskarski.

Prezentuje też mniej znane odmiany barwne bursztynu, na przykład perłowy, czerwony, zielony, niebieski, biały, a także okazy zawierające zato­pione wewnątrz inkluzje roślinne i zwierzęce – wyjaśnia koordyna­tor wystawy Monika Kuraś.

Dział archeologiczny z kolei prezentuje tradycje stosowania bursztynu w kultach religijnych i zdobnictwie, poczynając od epoki kamienia po czasy rzymskie oraz okres wczesnego średniowiecza.

Nowsze sposoby obróbki i wy­korzystania bursztynu ilustruje dział trzeci, gdzie można podzi­wiać kunsztowne wyroby z Manu­faktury Królewieckiej Bursztynu z lat 20. i 30. XX wieku.

Opowieść o powstaniu i dzie­jach bursztynu wzbogacają filmy i prezentacje multimedialne.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NAUKA, PRZYRODA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.