Życie na Sardynii chroni przed depresją i gwarantuje szczęście - to nie wakacyjne hasło reklamowe, ale ustalenia naukowców, którzy zbadali mieszkańców włoskiej wyspy pod kątem ich zadowolenia z życia. Okazało się, że ma ona na nich niezwykle dobroczynny wpływ.
Do tej pory Sardynia uchodziła przede wszystkim za kolebkę długowieczności, która -jak się uważa - jest rezultatem kontaktu z naturą, czystego środowiska i zdrowej diety śródziemnomorskiej.
Sardyńscy stulatkowie wywołują ogromne zainteresowanie naukowców, którzy od lat szukają przyczyn ich znakomitej kondycji i aktywności. Teraz zaś przedmiotem nowych badań naukowych było psychiczne samopoczucie mieszkańców wyspy w wieku od 60 do 99 lat. Zbadali ich eksperci z tamtejszego uniwersytetu w Cagliari we współpracy z brytyjskimi specjalistami z Southampton.
Grupę seniorów z tych rejonów wyspy, gdzie żyje najwięcej stulatków, skonfrontowano z rówieśnikami z wiejskich terenów Lombardii na północy Włoch. Porównania wykazały, że Sardyńczycy są w zdecydowanie lepszym stanie psychicznym i są bardziej zadowoleni z życia. To dlatego również - ustalili naukowcy - że w porównaniu z mieszkańcami z północy dłużej są aktywni fizycznie, uczestniczą w życiu rodzinnym i nie są spychani na margines, mają przyjaciół i są szanowani przez młodsze pokolenia.
Okazuje się, że rozejście się w ewolucji płazów i gadów miało miejsce wcześniej niż sądzono.
Ośrodek Przewidywania Burz (SPC) zarejestrował 922 zgłoszenia w całym kraju.
Blazary są ciałami niebieskimi, które mimo wielu lat obserwacji nie do końca pojmujemy.
Naukowcy o nagłówkach w internecie. Clickbaitowych i nie tylko.
Obszary zielone poprawiają koncentrację i szybkość przetwarzania informacji przez mózg.
ad jeziorem w Castel Gandolfo koło Wiecznego Miasta zwierzę ugryzło młodego mężczyznę.
Dowodzą tego naukowcy na łamach pisma "Journal of Marketing".