Archeolodzy odkryli duże cmentarzysko

Jedno z najbogatszych cmentarzysk z epoki brązu na ziemiach polskich odkryli archeolodzy w okolicy miejscowości Dunino w gminie Krotoszyce (Dolnośląskie). Odkryto około 200 pochówków bogato wyposażonych w przedmioty z brązu i gliny, które były składane do grobów.

Pochodzące sprzed 4 tys. lat cmentarzysko odkryto na budowie odcinak drogi ekspresowej S3, która ma połączyć Nową Sól z Legnicą.

"Odkryliśmy cmentarzysko obejmujące około 200 grobów. Już teraz wiadomo, że jest to jedno najciekawszych cmentarzysk kultury łużyckiej na Dolnym Śląsku i jedno z najbogatszych z terenu Polski" - powiedziała PAP prowadząca tam badania archeolog Izabela Kadłucka.

Według archeologów pochówki należały do ówczesnej elity społeczności tam żyjących. Ma o tym świadczyć bogate wyposażenie grobów. Znaleziono m.in. wykonane z brązu szpile i zausznice oraz wiele naczyń wykorzystywanych w pochówkach.

"Badacze odkryli pochówki popielnicowe i jamowe. Oznacza to, że szkielet zmarłego składano na stosie, a po spaleniu wsypywany był do urny lub do jamy w ziemi (tzw. pochówki bezurnowe). Wiele grobów zawiera po kilka urn i po kilkadziesiąt przystawek - naczyń, które były darami grobowymi; składano do nich pokarmy, ziarna, czy brązowe ozdoby. Część urn przykryta jest talerzami, misami lub innymi naczyniami" - powiedziała Kadłucka.

W części odkrytych grobów znaleziono szkielety dzieci. Tam archeolodzy odkryli ceramiczne grzechotki. "Po raz pierwszy od kilku tysięcy lat mogliśmy usłyszeć dźwięk takie grzechotki. Znajdują się w niej wypalone z gliny kulki" - powiedziała Kadłucka.

Archeolodzy znaleźli również tzw. wózek rytualny, który najprawdopodobniej służył do przewożenia dusz. Na cmentarzysku znaleziono również pozostałości kurhanów. Tam najprawdopodobniej były chowane osoby o najwyższym statusie społecznym.

Kadłucka podkreśliła, że odkrycie cmentarzyska z epoki brązu było dla archeologów zaskoczeniem. "Według danych archiwalnych stanowisko miało być pozostałościami związanymi z bitwą nad Kaczawą z 1813 r. pomiędzy wojskami napoleońskimi, a wojskami pruskimi i rosyjskimi" - mówiła.

Prace archeologiczne na stanowisku Dunino będą prowadzone do listopada. Po badaniach zabytki zostaną przekazane do Muzeum Miedzi w Legnicy, gdzie będzie można oglądać je na wystawie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Atimeres
  16.09.2015 10:34
  Jeżeli to cmentarzysko ma być sprzed czterech tysięcy lat, to chyba nie można go kwalifikować jako kulturą łużycka, tylko coś wcześniejszego od niej.
  Nadzieja jest w tych zachowanych szkieletach dzieci i innych kości, bo może uda się w nich zidentyfikować DNA i przeprowadzić badania genetyczne, konieczne do ustalenia genealogii tej ludności.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.