400 lat temu Kościół potępił teorię Kopernika

Dokładnie 400 lat temu – 24 lutego 1616 – Kuria Rzymska potępiła dwa podstawowe twierdzenia, zawarte w dziele Mikołaja Kopernika „De Revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach ciał niebieskich).

Zakazano szerzenia poglądów, iż „Słońce jest środkiem świata” i że „Ziemia nie jest ani środkiem świata, ani nieruchoma, ale cała się obraca”. Teologowie Świętego Oficjum uznali pierwsze stwierdzenie za „bezsensowne i absurdalne w swej filozofii i formalnie heretyckie”, drugie zaś za co najmniej błędne w wierze.

Są to dwie teorie, które zrewolucjonizowały wiedzę człowieka o wszechświecie – fakt, że to nie Słońce krąży wokół Ziemi, ale to ona porusza się wokół Słońca, które jest „centrum wszechświata”. Dziś wiadomo, że chodzi o jedno z wielkiej liczby takich centrów w kosmosie. Jednym z przekonanych zwolenników i obrońców dzieła kopernikańskiego był Galileusz, którego ówczesny papież Paweł V upomniał i wezwał do porzucenia tych poglądów, uznanych za błędne i zagrożone więzieniem. Matematyk i astronom z Pizy uległ ostrzeżeniu, aby uniknąć poważniejszych skutków.

5 marca 1616 Kongregacja Indeksu Ksiąg Zakazanych (istniała w latach 1571-1917) ogłosiła dekret, stwierdzający, iż teoria kopernikańska jest całkowicie sprzeczna z Pismem Świętym (divinae Scripturae omnino adversantem), nie wspominając jednak ani słowem, że jest to herezja, chociaż 10 dni wcześniej teologowie Kongregacji Świętego Oficjum uznali ją za „formalnie heretycką” (formaliter haereticam).

Dzieło Kopernika było stopniowo uznawane przez Urząd Nauczycielski Kościoła, począwszy od drugiej połowy XVIII, a oficjalnie wykreślono je z Indeksu Ksiąg Zakazanych w 1828 roku.

«« | « | 1 | » | »»
 • Nie Lewak
  25.02.2016 22:21
  Bezimienny! Ciąg dalszy do Ciebie!
  1) Mój komentarz bardziej odnosi się bardziej "do dzisiaj" niż do wtedy (XVI-XVII w.) Zresztą wszyscy komentatorzy swoimi opiniami działają na "dzisiaj"!.

  2)Cytat: "Inaczej ten rozwój wiedzy byłby niemożliwy. Bo jak znamy 100% prawdy, to nie ma czego rozwijać. Nie tak?"

  Nie wiem skąd wierzący wg ich "wiedzy" (chyba wiary?) na 100% "wiedzą", że "PAN BÓG" stworzył Świat?
  Na prostsze pytania:
  - co jest w czarnych dziurach?
  - jak działa grawitacja?
  - jak leczyć nowotwory i inne śmiertelne choroby?
  Czemu na te, o wiele prostsze pytania stopniowo,zgodnie z prawdą odpowiada nauka, nie odpowiada natomiast żadna prawda religijna, ani pseudonaukowa teologia katolicka i żadna inna.
 • Nie Lewak
  25.02.2016 22:42
  Cytat Bezimiennego "Ad. Nie lewak... Otóż jesteś w błędzie. Stały rozwój nauki wskazuje, że nauka nigdy nie osiąga 100% prawdy."

  Odpowiedź poniżej powinna być pierwszą z moich kolejnych!
  Zgadzam się z Bezimiennym, że "nauka nigdy nie osiąga 100% prawdy". Twierdzę jednak, że nauka nas do PRAWDY nieustannie zbliża :)!
  Religie (wszystkie!)nie przedstawiają żadnych prawd! Religie przedstawiają tyle prawd ile ich jest (obecnie ok. 4000)!

  Czy osiągniemy kiedyś absolutną PRAWDĘ?
  Pewnie nie. Ale moim zdaniem, powinniśmy się z tym faktem dawno pogodzić i żyć miłością i wyrozumiałością do innych ludzi.
 • Gość
  29.02.2016 10:58
  Dziś wiemy, że ani Słońce nie krąży wokół Ziemi, ani Ziemia wokół Słońca. Oba ciała krążą wokół środka ciężkości układu słonecznego. Ten środek czasem znajduje się wewnątrz Słońca (ze względu na jego dominującą masę), a czasem poza nim:)
 • trzinaalli
  01.03.2016 13:14
  Jednak w pewnym sensie, że tak powiem "duchowym" i "filozoficznym", Ziemia nadal jest i zawsze była centrum Wszechświata. I w tym sensie Pismo święte ma rację, a nie w tym co wokół czego krąży. Bo z puktu widzenia naszego zbawienia nie ma to zadnego znaczenia. Jak już tutaj ktoś zauważył Pismo święte nie jest podręcznikiem do astronomii. Przecież dla nas, żyjących na NASZEJ Ziemi, to Ziemia jest naszym centrum, a nie nawet (też nasze) Słońce.
  Samo wyrażenie "centrum Wszechświata" jest tylko pojęciem filozoficznym i teoretycznym, bo nie jest możliwe jego rzeczywiste ustalenie, nie znając rozmiarów Wszechświata.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.