W Mławie (Mazowieckie) rozpoczęły się prace archeologicznie w poszukiwaniu najstarszych śladów osadnictwa. Wykopaliska prowadzone wokół pochodzącego z XVIII wieku kościoła św. Wawrzyńca mają ustalić czy we wczesnym średniowieczu mógł istnieć tam gród lub strażnica.
Kościół św. Wawrzyńca wraz z cmentarzem parafialnym położony jest na wzgórzu, gdzie zgodnie z legendą, odpoczywał św. Wojciech w drodze do Prusów; św. Wojciech, jeden z patronów Polski, jest także patronem Mławy.
"Chcielibyśmy potwierdzić korzenie Mławy, gdy we wczesnym średniowieczu, za czasów Mieszka I oraz Chrobrego, istniejące wówczas na obecnym północnym Mazowszu grodziska stanowiły osłonę na granicy z terenami dawnych Prusów i Jaćwingów. Czy to się uda, nie wiemy. Będziemy zadowoleni, jeżeli natrafimy na ślady osadnictwa, starsze od lokacji Mławy, czyli pochodzące sprzed XV wieku" - powiedział PAP archeolog Andrzej Grzymkowski, prowadzący badania.
Miejsce prac archeologicznych zostało wybrane ze względu na swą historię, położenie i ukształtowanie terenu. Rozpoczęte tam wykopaliska poprzedziły przeprowadzone w 2015 r. odwierty badawcze. "Jest to wyniesienie, które we wczesnym średniowieczu mogło być idealnym miejscem na lokalizację niewielkiego grodu strażniczego" - dodał Grzymkowski, pracownik mławskiego Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.
Wykopaliska prowadzone są w ramach projektu koordynowanego przez regionalną Stację Naukową im. prof. Stanisława Herbsta w Mławie. Prace archeologiczne mają potrwać miesiąc, do 20 lipca. Ponad 20 tys. zł przeznaczył na ten cel mławski samorząd.
"Dla wszystkich mieszkańców Mławy znalezienie dodatkowych informacji na temat najwcześniejszego osadnictwa na tym terenie, a więc korzeni, początków miasta, jest bardzo istotne. Stąd dofinansowanie prac archeologicznych. Być może podczas wykopalisk rzeczywiście uda się odkryć historyczne pamiątki, pochodzące z okresu wczesnego średniowiecza, które poszerzą i wzbogacą dzieje Mławy" - podkreśliła rzeczniczka tamtejszego Urzędu Miasta Magdalena Grzywacz.
Mława otrzymała prawa miejskiej w 1429 r. nadane przez ówczesnych, współrządzących Mazowszem książąt: Siemowita V, Kazimierz II i Władysław I. Obecny herb miasta przedstawia dwie wieże zwieńczone krzyżami, pomiędzy którymi stoi św. Wojciech. Położony na mławskim wzgórzu kościół św. Wawrzyńca został wzniesiony w stylu barokowym ok. 1786 r. Wcześniej istniał tam drewniany kościół, pobudowany ok. 1550 r.
Działająca w Mławie od 1968 r. Stacja Naukowa im. prof. Stanisława Herbsta jest regionalnym ośrodkiem naukowo-edukacyjnym, który organizuje sesje i konferencje tematyczne, poświęcone m.in. historii i etnografii, prowadzi działalność wydawniczą oraz organizuje seminaria naukowo-badawcze.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.