Zmiany w czerwonej księdze zagrożonych gatunków

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała goryla wschodniego - największą małpę należącą do rodziny człowiekowatych - za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Z kategorii "zagrożone" do "narażone" przesunięto za to pandę wielką, której populacja rośnie.

Na świecie zostało zaledwie ok. 5 tys. ogromnych goryli wschodnich, występujących tylko w deszczowych lasach środkowej Afryki, głównie w Demokratycznej Republice Konga, gdzie padają ofiarą kłusowników. Ich populacja spadła o 70 proc. w ciągu ostatnich 20 lat. Ten gatunek "jest o krok od wymarcia" - uznali w niedzielę przedstawiciele Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (UICN) zebrani na kongresie w Honolulu.

Obecnie cztery z sześciu gatunków wielkich małp są zaklasyfikowane jako "krytycznie zagrożone" w czerwonej księdze gatunków zagrożonych prowadzonej przez UICN. Są to: goryl wschodni, goryl zachodni, orangutan borneański oraz orangutan sumatrzański.

"Czerwona lista UICN pokazuje, że przyczyniamy się do wyginięcia niektórych naszych najbliższych krewnych" - powiedziała dyrektor generalna UICN Inger Andersen.

"Krytycznie zagrożone" to ostatnia kategoria zagrożenia przed stwierdzeniem całkowitego wyginięcia gatunku w stanie dzikim. Inne człowiekowate: szympansy i szympansy karłowate (bonobo) są w kategorii "zagrożonych", co również oznacza, że mogą wyginąć.

Dobrą wiadomością jest natomiast przesunięcie pandy wielkiej z kategorii "zagrożonych" do mniej groźnej kategorii gatunków "narażonych". Oznacza to, że nadal grozi im wymarcie, ale nie w najbliższej perspektywie. Postęp był możliwy dzięki rygorystycznemu programowi ochrony gatunkowej w Chinach, opartej w dużej mierze na powiększaniu lasów bambusowych - naturalnego środowiska występowania tych budzących sympatię niedźwiedziowatych.

UICN szacuje, że na świecie żyje ok. 2060 pand wielkich. Ale nie można być całkiem spokojnym o ich los, bowiem ocieplenie klimatu grozi zmniejszeniem powierzchni lasów bambusowych o jedną trzecią w ciągu 80 lat.

Jeszcze lepszą wiadomością jest umieszczenie cziru tybetańskiego, koziorożca żyjącego na wysokości ponad 3,7 tys. m n.p.m., w kategorii "bliskiej zagrożeniu". To oznacza, że nie jest on już bezpośrednio zagrożony wyginięciem.

Czerwona księga liczy blisko 83 tys. gatunków roślin i zwierząt. Ponad jedna trzecia jest w różnych stopniu zagrożona wyginięciem, 68 wymarło za naszego życia w stanie dzikim, zaś 855 - całkowicie. 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKOLOGIA, PAP, USA, ŚWIAT

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.