Zabytek odrestaurowany

Pierwotny blask odzyskało wnętrze prezbiterium zabytkowego, XVI-w. kościoła w Puńcowie na Śląsku Cieszyńskim. To jedna z najcenniejszych murowanych świątyń zachowanych w diecezji bielsko-żywieckiej - podały w czwartek diecezjalne służby prasowe.

"Specjaliści zakończyli trwające kilka miesięcy gruntowne prace konserwatorsko-restauratorskie. () Nie ulega wątpliwości, że jednofilarowy, gotycki kościół parafialny św. Jerzego w Puńcowie, wzniesiony ok. 1518 r., należy do grupy najcenniejszych murowanych świątyń zachowanych w diecezji" - podkreślił ks. Szymon Tracz, który odpowiada w diecezji za konserwację architektury i sztuki sakralnej.

Duchowny powiedział, że konserwacja przywróciła pierwotny blask gotyckiego, unikatowego w tej części Polski, sklepienia sieciowego, stworzonego z gotyckich, ceglanych kształtek. "To było sensacyjne odkrycie, kiedy spod grubych warstw zaprawy wapienno-gipsowej odsłoniły się gotyckie kształtki. Na podstawie tego znaleziska możemy przypuszczać, że także w korpusie nawowym średniowieczne sklepienie trójpodporowe o rysunku gwiazdy ośmioramiennej, posiada żebra wykonane z cegły" - wyjaśnił ks. Tracz.

Podczas prac na ścianie prezbiterium, spod późniejszych przemalowań, konserwatorzy odsłonili wykonane z piaskowca późnobarokowe epitafium zmarłego w 1778 r. urzędnika Komory Cieszyńskiej Jakuba Dworzaka, ujęte profilowanym obramieniem i zdobione herbem, a także późnogotycki portal prowadzący do zakrystii.

"Wszystkie kamienne elementy zostały właściwie odczyszczone i zabezpieczone specjalistycznymi impregnatami. Dodatkowo na ścianach prezbiterium położono w specjalnej technice farbę, dzięki czemu uzyskano fakturę powierzchni zbliżonej do późnogotyckiej, co dobrze koresponduje z odsłoniętymi ceglanymi żebrami i kamiennym detalem" - powiedział ks. Tracz.

W prezbiterium konserwacji poddane zostało unikatowe, późnogotyckie, przyścienne sakramentarium. "Wspaniała, kamienna struktura o niezwykle szlachetnej i harmonijnej dekoracji w wymowny sposób daje świadectwo nie tylko kunsztowi rzeźbiarza, ale też i głębokiej wiary naszych przodków, którzy w ten właśnie sposób pragnęli uczcić miejsce przechowywania Najświętszego Sakramentu" - dodał duchowny.

Konserwacji poddano też kamienne gotyckie maswerki okienne, w których znajdują się wysokiej klasy artystycznej witraże z 1906 r. Całość dopełniła nowa marmurowa posadzka, która zastąpiła współczesne płytki ceramiczne.

Prace w kościele w Puńcowie wykonał zespół kierowany przez Tadeusza Kalfasa.

Ks. Tracz dodał, że prace były możliwe dzięki ofiarom wiernych i wsparciu sponsorów. W najbliższym czasie powstanie w świątyni nowy ołtarz soborowy i ambonka.

Początki chrześcijaństwa na terenie Ziemi Cieszyńskiej datują się na czas powstania w 845 r. państwa wielkomorawskiego. Pierwsza wzmianka o Puńcowie pochodzi z 1154 r., ale nie wiadomo, czy istniała wówczas tutaj parafia. Nie wspomina o takowej również spis dziesięcin biskupów wrocławskich z 1335 r. Trudno zatem ustalić datę powstania pierwszego kościoła lub kaplicy w miejscowości, choć przypuszcza się, iż przed 1500 r. mogła istnieć tam świątynia. W 1518 r. książę cieszyński Kazimierz IV ufundował kościół wzniesiony z kamieni i cegieł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg