Indie pomyślnie umieściły w środę na orbicie okołoziemskiej rekordową liczbę 104 satelitów - poinformowała indyjska agencja kosmiczna ISRO. Poprzedni rekord 37 wystrzelonych naraz satelitów należał od 2014 roku do Rosji.
Rakieta ze 104 satelitami została wystrzelona z kosmodromu na wyspie Sriharikota w Zatoce Bengalskiej. Jak podała ISRO, transmitowana na żywo w telewizji operacja przebiegła bez zakłóceń.
Ze 104 wystrzelonych satelitów trzy należą do Indii. Pozostałe 101 to tzw. nanosatelity, z których 96 należy do USA, a po jednym do Izraela, Kazachstanu, Holandii, Szwajcarii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
"Ten zadziwiający wyczyn ISRO to kolejna napawająca dumą chwila dla programu kosmicznego Indii i naszego narodu. Indie oddają cześć swoim naukowcom" - napisał na Twitterze premier Narendra Modi.
Modi popiera rozwój indyjskiego programu kosmicznego i wielokrotnie chwalił dokonania indyjskich naukowców, którym w 2014 roku udało się stosunkowo niskim kosztem i od razu za pierwszym podejściem wysłać misję na orbitę Marsa. Szef rządu Indii chce, by jego kraj zwiększył swój udział w wartym 300 miliardów dolarów przemyśle kosmicznym.
W zeszłym roku ISRO wystrzeliło 75 zagranicznych satelitów ze Sriharikoty. Zagranicznych klientów przyciągają do Indii m.in. niskie koszty.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.