Dlaczego trudno nam wytrwać w postanowieniach i jakie zwierzęta pomagają nam w poznaniu tajemnic ludzkiej pamięci - m.in. tego można się dowiedzieć podczas Tygodnia Mózgu w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) w Katowicach.
Uniwersytet Śląski już po raz ósmy włącza się w ten sposób w organizację obchodów Światowego Tygodnia Mózgu. Wydarzenie organizują w Katowicach pracownicy Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ oraz Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe we współpracy ze specjalistami informacji naukowej CINiBA.
Od poniedziałku do piątku do biblioteki mogą przyjść zainteresowani wiedzą z zakresu neurobiologii, kognitywistyki i psychologii, przedstawioną w przystępnej formie.
"Wykorzystujemy tyle mózgu, ile potrzebujemy wykorzystywać. Większość mózgu cały czas działa, bo musi robić mnóstwo różnych rzeczy. Nasza świadomość - ja, tu i teraz - to tak naprawdę niewielki wycinek tego, co w mózgu w każdej chwili się dzieje, jest przetwarzane. Można ją porównać do wierzchołka góry lodowej wystającego z wody, natomiast cała ta masa kryjąca się pod wodą to jest główny element funkcjonowania naszego mózgu" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach dr Jacek Francikowski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.
Wykładowcy będą mówić m.in. o badaniach fenomenu ludzkiej pamięci na zwierzętach transgenicznych i o tym, dlaczego nie potrafimy wytrwać w swoich postanowieniach.
"Trudno utrzymać długoterminową strategię. Zawsze są elementy, które nas rozpraszają albo sprawiają, że tę strategię dynamicznie modyfikujemy, bo tak będzie prościej, bo będzie nas to mniej wysiłku kosztowało. Trzeba pogodzić się z tym, że nasze mózgi są strukturami stworzonymi do tego, żeby minimalizować nasz wysiłek i koszt energetyczny, więc nie dziwmy się, że czasem prościej pójść na skróty" - wyjaśnił dr Francikowski.
Trzeba dbać o jego higienę. Mózg lubi ludzi, lubi interakcje. Kino, teatr, spotkania...
Zdolność ta może więc być genetycznie wpisana do ludzkiego mózgu.
Znajdziemy też diament marmaroski, legendarny haczetyn czy toksyczny arsenopiryt.
Badaczki z UŚ opracowały biologiczny preparat do oczyszczania ścieków z leków i fenoli.
Ponad 14 milionów dzieci pozostało całkowicie niezaszczepionych w 2024 roku.