O czym śnią zwierzęta?

Niemal każdej nocy o czymś śnimy. Czy zwierzęta również potrafią śnić? Odpowiedź brzmi: tak.

Z pokoju, w którym spał sporych rozmiarów pasterski pies berneński, dobiegł głośny pisk, który po chwili ucichł. Pies położył się na prawym boku i zaczął przebierać lewą przednią nogą. Wyglądało to tak, jakby próbował coś odgonić od nosa.

Pies na fali

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w pokoju nic nie latało, a pies wyraźnie spał. Miał zamknięte powieki i oddech nieco wolniejszy, jak podczas snu. Nie trzeba być wielkim uczonym, by wysnuć wniosek, że zwierzęta śnią. Jednak trzeba było to potwierdzić. Naukowcy, by udowodnić w ten sposób postawioną tezę, przeprowadzili szereg badań. Jednym z nich było porównanie przepływu fal elektrycznych przez mózg człowieka i psa. – Wzory fal psów i ludzi podczas snu są takie same, co jest pierwszym dowodem na to, że psy mają marzenia senne – mówi prof. Stanley Coren, psycholog zwierzęcy z University of British Columbia w Kanadzie.

Przez dłuższy czas pozostawało zagadką, o czym psy mogą śnić. Wielu zadawało sobie pytanie, czy te sny są takie same jak ludzkie, skoro fale mózgowe mają niemal identyczny przepływ. Okazuje się, że psy śnią o różnych swoich aktywnościach. – To wynika z faktu posiadania przez te zwierzęta w pniu mózgu struktury odpowiadającej za powstawanie sennych obrazów – dodaje prof. Coren. By to potwierdzić, naukowcy za pomocą elektrod „wyłączali” tę część mózgu i zwierzę mimo że spało, na co wskazywała częstotliwość fal mózgowych, nagle albo przestawało poruszać nogami, albo wydawać dźwięki, które wydawało zazwyczaj podczas snu. Kiedy badacze odłączali elektrody, zwierzę z powrotem zaczynało po cichu szczekać albo przebierać kończynami lub poruszać ogonem, a częstotliwość fal mózgowych wracała do poziomu wskazującego na sen wraz z marzeniami. Zwierząt, u których występują marzenia senne, jest więcej.

Szczury w kołowrotku

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology udowodnili, że szczury, tak jak psy (i ludzie), mają podobny przepływ fal mózgowych w czasie snu. To dowodzi obecności marzeń sennych. – Gdy szczury śnią, odtwarzają ostatnio wykonywaną czynność albo niedawno zdobyte doświadczenia, zazwyczaj z dnia poprzedzającego dany sen – zauważa Matthew Wilson z Centrum Nauki i Pamięci Massachusetts Institute of Technology. Aby potwierdzić wysnute wnioski, zespół pod kierunkiem Wilsona analizował komórki znajdujące się w mózgu szczura, które odpowiadają za obecność marzeń sennych. W tym celu przed zwierzętami postawiono zadanie do wykonania. Szczury biegały niemal cały dzień w kołowrotku w zamian za nagrodę w postaci smakowitego kąska. Podczas wykonywania tego zadania naukowcy monitorowali pracę mózgu. To samo zrobili podczas snu zwierząt. – Przepływ fal mózgowych, kiedy szczur biegł w kołowrotku oraz w czasie snu, był taki sam. To powiedziało nam, że zwierzę śniło o wykonywanej czynności – przyznaje Kenway Louie z zespołu Matthew Wilsona.

Porównując przebieg snu szczura z przebiegiem snu ludzkiego, badacze natknęli się na jeszcze jedno, bardzo istotne podobieństwo. Sen szczura można także podzielić na dwie podstawowe fazy – wolnych i szybkich ruchów gałek ocznych. W tej drugiej u człowieka najczęściej występują marzenia senne, dochodzi do rozluźnienia napięcia mięśniowego, nieregularności oddechów oraz przyspieszenia akcji serca. To w konsekwencji skutkuje tym, że nie odczuwamy żadnych bodźców zewnętrznych. Takie samo zjawisko można zaobserwować u szczurów. Ich marzenia senne również występują w trakcie trwania fazy szybkich ruchów gałek ocznych, określanej przez naukowców REM (ang. Rapid Eye Movement).

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg