Większość bocianów białych gniazdujących w tym roku w Lubuskiem wyruszyła w drogę do tzw. ciepłych krajów. Na terenie dwóch największych skupisk tych ptaków w regionie mogą jeszcze pozostawać pojedyncze osobniki - poinformował PAP ornitolog Krzysztof Gajda z Zespołu Parków Krajobrazowych Woj. Lubuskiego.
Gajda przypomniał, że sierpień to czas odlotu bocianów białych do Afryki. W pierwszej kolejności wylatują ze swych rodzinnych stron młode ptaki, najczęściej między 10 a 15 sierpnia, natomiast umowna data wylotu dorosłych osobników to 24 sierpnia.
Wylot bocianów białych w kierunku Czarnego Lądu jest poprzedzony bocianimi sejmikami skupiającymi nierzadko kilkadziesiąt osobników, czyli ich spotkaniami na łąkach, zaorywanych polach i mokradłach, gdzie "podejmują decyzje" o swym wylocie i oczywiście intensywnie przed nim żerują.
"W tym roku takie zjawiska mogliśmy zaobserwować dużo wcześniej, gdyż na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Krajobrazowego Ujście Warty pozostały ostatnie już osobniki" - powiedział PAP Gajda.
Dodał, że z terenu pierwszego parku wyleciało w tym roku 41 młodych z 19 gniazd, natomiast z drugiego 187 młodych z 68 gniazd.
Ornitolog zaznaczył, że migracje osobników młodych zawsze przynoszą pewne śmiertelne żniwo. Tak też było i w tym miesiącu - w południowej Polsce stwierdzono martwego, porażonego prądem, młodego tegorocznego osobnika zaobrączkowanego w Parku Krajobrazowym Ujście Warty.
"Potwierdziło się to, o czym wiadomo od dawna: młode ptaki, nieświadome zagrożeń ze strony cywilizacji człowieka chcąc usiąść na niewyizolowanych częściach słupa elektrycznego przypłacają to życiem. Ratunkiem byłby montaż fragmentów izolacyjnych nieszkodzących bocianom, ale też i innym stworzeniom. Wiązałoby się to jednak z wielkim nakładem finansowym w całej Europie, co należy uznać obecnie za rzecz mało realną" - powiedział PAP Krzysztof Gajda.
Bociany, które odchowują młode w naszym kraju, zimę spędzają w dorzeczu Nilu, a niekiedy nawet w południowej Afryce. Ptaki, które przyszły na świat w tym roku, osiągną dojrzałość płciową w wieku 3-4 lat i dopiero wówczas wybiorą się w podróż do Europy na pierwsze lęgi.
Ludowe przekazy określają terminy przylotu i odlotu bocianów białych wiążąc je z imieninami świętych. Utarło się, że ptaki te przylatują do naszego kraju w okolicach 19 marca, czyli na św. Józefa. Natomiast ich odloty są łączone z dniem św. Bartłomieja, czyli 24 sierpnia.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.